Audiokniha Za oponou války, s podtitulem Zpravodajem nejen na Blízkém východě, přibližuje autorovy zážitky z frontových linií a zasazuje je do širšího dějinného kontextu. Autorem je zpravodaj České televize na Blízkém východě Jakub Szántó. Čte David Matásek.
AUDIOKNIHA ROKU 2019 v kategorii MLUVENÉ SLOVO MIMO KATEGORIE
„Zvědavost. Ta novináře na válečných konfliktech přitahuje. Ten základní pud, instinktivní snaha být tam, kde se to zrovna děje.“
Audiokniha Jakuba Szántó, válečného reportéra a zpravodaje České televize na Blízkém východě, přibližuje autorovy dramatické zážitky z frontových linií, teroristických útoků, revolucí i státních převratů. Původně vystudovaný historik své zážitky očitého svědka zasazuje do širšího dějinného kontextu a demytizuje práci žurnalistů uprostřed pohnutých situací a nepředvídatelného vývoje. Vedle strhujícího vyprávění dává nahlédnout i do niterných vztahů autora k rodině, novinářským kolegům i přátelům napříč Orientem. To vše balí do lehce sarkastického a sebeironického tónu, který odhaluje, nakolik je humor klíčovou ingrediencí pro práci i přežití v situacích, ze kterých normální člověk raději prchá.
JAKUB SZÁNTÓ
český novinář a televizní reportér, od roku 2013 zahraniční zpravodaj České televize na Blízkém východě. Vystudoval moderní dějiny na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, studoval také na Central European University v maďarské Budapešti. V roce 2005 získal titul PhDr. v oboru Moderní dějiny na UK FSV. Pracoval v zahraničním zpravodajství televize Nova, nakonec jako její vedoucí a také editor Televizních novin. V České televizi pracuje od roku 2006, mimo jiné zastával pozici zástupce vedoucího zahraniční redakce a editora pořadu Události. Dlouhodobě se zaměřuje na region Blízkého východu a Afriky, kde pokrýval velkou část mezinárodních krizí: od druhé palestinské intifády, přes konflikty mezi Hamásem a Izraelem, americkou okupaci Iráku, Arabské jaro po občanskou válku v Sýrii a konflikty v Iráku během americké okupace i po jejím ukončení v roce 2010. Psal reportáže o průběhu čečenské války, gruzínsko-ruskou války v roce 2008, pirátství v Somálsku nebo revoluci na Ukrajině v letech 2004 a 2014. Mezi lety 2003 a 2016 pravidelně přispíval do týdeníku Reflex, publikoval také v dalších tištěných médiích jako Lidové noviny a Mladá fronta DNES. V roce 2014 se stal jedním z držitelů Novinářské ceny za zmapování krize na Ukrajině. Za rok 2017 mu byla udělena Cena Ferdinanda Peroutky
DAVID MATÁSEK
Vystudoval pražskou konzervatoř, jeho prvním filmem byl v roce 1981 Jak svět přichází o básníky (1981), kde si zahrál Kendyho, kamaráda hlavní postavy Štěpána Šafránka. V roce 1988 se podílel na založení hudební skupiny Orlík, jejíž byl spolu s Danielem Landou nejvýraznější osobností. Po rozpadu Orlíku působil ve skupině Hagen Baden. V letech 1991 až 1995 působil v Národním divadle, mezi lety 1995 až 2002 v Divadle Komedie a od roku 2002 je opět členem činohry Národního divadla. Často se objevuje v televizních inscenacích i ve filmech, kromě snímků o „básnících“ Dušana Kleina jsou to například filmy Člověk proti zkáze (1989), Samotáři (2000), Krásno (2014), Jak se zbavit nevěsty (2016) či v seriálech Dobrodružství kriminalistiky (1989), Zdivočelá země (1997), Četnické humoresky (1997), České století (2013) nebo Polda (2016-2018).
Nahrávka vznikla podle knihy Jakuba Szántó Za oponou války. Zpravodajem nejen na Blízkém východě vydané nakladatelstvím Argo v roce 2018. Copyright © 2018 Jakub Szántó. Předmluva © Ondřej Neff, 2018. Čte David Matásek. Režie Josef Kačmarčík. Hudba Jan Šikl. Zvuk Rostislav Koňařík. Fotografie na obálce © Petr Hladík, 2018. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Technický redaktor Vojtěch Machálek. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2019.
Názory
Zobraziť všetko (1)Všetky hodnotenia pochádzajú od registrovaných užívateľov, ktorí zakúpili náš produkt či službu.
Hodnotenia sú zhromažďované, overované a zverejňované v súlade s Podmienkami a zásadami pre hodnotenie a recenzie.
Zákazníci kúpili tiež
Pilíře země
Cesta k nesvobodě
Prolomený kód života
Hra o trůny
Fašismus – Varování
Slovenské století
Sapiens
Peníze a zdravý selský rozum