Audiokniha Šťastný Jim obsahuje humoristický příběh Kingsleyho Amise. Čte Radek Valenta.
Legendární román zesměšňující snobismus a anglické vysoké školství v polovině padesátých let na postavě Jima Dixtona, lektora historie na univerzitě.
Prvotina slavného britského prozaika Kingsleyho Amise se okamžitě po svém uveřejnění v roce 1954 zařadila mezi nejoblíbenější a nejčtenější romány. Jen během prvních čtyř let se dočkala dvaceti vydání. Čtenáře od počátku až do dnešní doby baví neodolatelným vtipem a sžíravou ironií, s nimiž Amis zaznamenal, jak mladý James Dixon přišel o iluze ve zkostnatělém prostředí malé anglické univerzity v provinčním městě.
Autor v knize vtipně a ironicky charakterizuje omezený tradicionalismus, pokrytectví a kariérismus, přežívající v určitých vrstvách anglické společnosti počátku padesátých let 20. století na příkladu Jamese (Jima) Dixtona, učitele dějin středověku. Jim se bouří proti konvencím a vysoce postavenými lidmi opovrhuje, ale zároveň s nimi musí vycházet, aby nepřišel o místo, protože nemá smlouvu na neurčito. Nešťastně se zamiluje do přítelkyně syna svého nadřízeného, která jeho city – pro našeho hrdinu nečekaně – částečně opětuje. Jim si plnou vahou odpovědnosti uvědomuje, že aby dosáhl vítězství nejen v pracovní sféře, ale především v osobní, musí vystoupit ze své komfortní zóny a riskovat vše.
Odváží se však k takovému kroku? A jakou cenu za to zaplatí?
Šťastný Jim získal cenu Sommerseta Maughama určenou autorům do 35 let a byl několikrát zfilmovaný. Poprvé už v roce 1957 bratry Boultingovými a zatím naposledy v roce 2003 Robinem Shepperdem.
KINGLSEY AMIS
Anglický romanopisec, básník, kritik a učitel. Je autorem více než dvaceti románů, šesti sbírek poezie, povídek, rozhlasových a televizních scénářů a společensko-kritických esejů. Jeho syn Martin je taktéž spisovatel. Během druhé světové války studoval v Oxfordu, ale studia mohl dokončit až po válce, protože narukoval do britské armády. Svůj levicový postoj dal jasně najevo v roce 1941, kdy vstoupil do Komunistické strany Velké Británie (vystoupil z ní v roce 1956 po XX. sjezdu KSSS, nicméně i nadále podporoval labouristickou stranu). Od roku 1949 působil jako vysokoškolský učitel angličtiny na několika univerzitách. Je řazen do generace rozhněvaných mladých mužů, kteří sice nevytvořili skupinu s jasným programem, ale spojovala je silná kritika konzumní společnosti, konvencí a morálky. Amis stojí u zrodu žánru tzv. univerzitního románu, kdy se satirický (nebo humoristický) děj odehrává v uzavřeném prostoru vybrané univerzity. Kromě Šťastného Jima patří do jeho díla například Jakeův problém, Staří parťáci (za tuto knihu získal v roce 1986 Man Bookerovu cenu), Manuál každodenního pijáka (čerpal z vlastní hluboké zkušenosti), Nepřítel mého nepřítele, či Obojí dělat nemůžeš. Za své celoživotní literární dílo byl v roce 1990 povýšen Alžbětou II. do šlechtického stavu.
RADEK VALENTA
Český herec, známý z mnoha divadelních scén, je aktuálně v angažmá v pražském Divadle pod Palmovkou. Filmoví diváci jej znají především jako Jindřicha z dvojice pohádek Princezna ze mlejna (1994, 2000), účinkoval také v televizním filmu Případ pro lyžaře (2016) či v seriálech Bohéma (2017) a Modrý kód (2018). Věnuje se rovněž dabingu, skládá vlastní písně i hudbu k divadelním představením.
Nahrávka vznikla podle knihy Kinglsey Amise Šťastný Jim, vydané nakladatelstvím Plus v roce 2011. Z anglického originálu Lucky Jim přeložila Kateřina Hilská. Translation © Kateřina Hilská. Čte Radek Valenta. Režie, zvuk Nikolaj Ivaskiv. Hudba Soundguru. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.
Názory
Zobraziť všetko (1)Všetky hodnotenia pochádzajú od registrovaných užívateľov, ktorí zakúpili náš produkt či službu.
Hodnotenia sú zhromažďované, overované a zverejňované v súlade s Podmienkami a zásadami pre hodnotenie a recenzie.
Zákazníci kúpili tiež
Genesis
Hříšní lidé Království českého I
Odložené případy: Nezvěstná
Odložené případy: Silnice č. 9
Černočerné srdce
Zloba
Galerie mrtvých
Nenávist