Prihlásiť sa
0

1984

4.5
Dĺžka:
5 hodín 11 minút
Autor:
Kategória:
Vydavateľ:
Typ:
Rozhlasová hra
Formát:
MP3 na stiahnutie
Hore

Multimédiá

Hore

Popis

Audiokniha 1984 je rozhlasovou dramatizací stejnojmenného antiutopického románu, jímž její autor, George Orwell, vl. jm. Eric Arthur Blair, reagoval na totalitní režimy a zejména stalinismus v Sovětském svazu. Mezi představitele hlavních postav na nahrávce zazní Jiří Ornest, Luděk Munzar, Boris Rösner či Rudolf Hrušínský st.

Hlavním hrdinou příběhu je řadový úředník Winston Smith, žijící v roce 1984 ve fiktivní zemi zvané Oceánie. Zemi vládne velmi tvrdá diktatura v čele s tzv. Velkým bratrem, který má absolutní pravdu a nikdy nemění svá rozhodnutí.
Winstonovou prací je sice upravování starých novin, aby vývoj událostí neustále korespondoval s měnícími se záměry Velkého Bratra, ale myšlenkám na minulost se nemůže ubránit. Postupně se snaží proniknout do minulosti své i Oceánie, potkává dívku Julii, do níž se zamiluje a s níž společně sní o svobodě.
Brzy jsou však dopadeni ideopolicií, pro niž je každý projev svobodné lidské vůle ideozločinem proti Straně.
Dodnes mrazí čtenáře plastický obraz země ovládané totalitní mocí, která vládne tak efektvně, že si lidé přestávají uvědomovat jiné možnosti, přestávají myslet.

Stiahnuť
25 min.
úplne zadarmo

Vyskúšať
4
George Orwell svojou knihou spravil dieru do celého sveta a musím povedať, že ta diera pretrváva ešte aj dodnes. Neskutočne pútavý príbeh, ktorý mierne kazilo spracovanie.
What Tomas Read 14.08.2017
5
5*
C 25.06.2017
5
Mnohé klasiky sa v dnešnej dobe ťažšie čítajú, predsa len aj autor musí držať krok s dobou. Ak natrafíte na takúto literatúru odporúčam vám si ju miesto prečítania jednoducho vypočuť. 1984 určite patrí k náročnejšiemu čítaniu. Ako audiokniha v podobe rozhlasovej hry však aj takýto druh diela môže byť pre niekoho prijateľnejší. Päť hviezdičiek nepatrí však len samotnej knihe, ale aj veľmi dobrému spracovaniu, zvuku a hlavne osvieženiu náročného príbehu.
Didi 28.03.2016