Audiokniha Stín kapradiny – příběh o pytlácích, kteří v panice spáchají zločin a rozhodnou se jít proti spravedlnosti. Výčitky je však co nevidět dohoní a nejsou to jen výčitky, vždyť i les má oči. Autor Josef Čapek. Čte Igor Bareš.
Jestli se člověk neschová v lese, tak už nikde.
Pytláci Ruda Aksamit a Vašek Kala, kteří v panice zabijí hajného, se vydávají na útěk před spravedlností i před vlastním svědomím. Obklopeni lesem jsou nejprve opojeni volností, nezměrnou krásou a silou přírody, ale postupně je začnou pronásledovat výčitky a situace je pudí k páchání dalších zločinů. Když pro ně les přestane být přátelským útočištěm, propadnou beznaději…
JOSEF ČAPEK
Studoval malbu a grafiku na pražské Umělecko-průmyslové škole a poté rok v Paříži. Po návratu se se svým bratrem Karlem čile zapojil do uměleckého a společenského života. V letech 1917–1921 působil jako redaktor Národních listů, odkud odešel do Lidových novin, kde byl redaktorem a výtvarným kritikem až do roku 1939, kdy ho hned 1. září 1939 zatklo gestapo a válku strávil v koncentračních táborech, kde několik dní před jejím koncem také zemřel. Přestože je známější jako výtvarník než jako spisovatel, jeho literární dílo tvoří neoddělitelnou součást jeho tvorby. Zpočátku tvořil s bratrem Karlem – povídky Zářivé hlubiny a jiné prózy (1916) a Krakonošova zahrada (1918), dále dramata Lásky hra osudná (1910), Ze života hmyzu (1921) a Adam stvořitel (1927). Samostatně napsal sbírky povídek Lelio (1917) a Pro delfína (1923), baladickou novelu Stín kapradiny (1930) a divadelní hru Země mnoha jmen (1923). Je také autorem mnoha odborných esejí o umění (např. Nejskromnější umění, Umění přírodních národů) a filozofických úvah (Kulhavý poutník). Jeho nejznámější knihou zůstává Povídání o pejskovi a kočičce (1929), kterou napsal pro svoji dceru Alenku a ve které se jeho výtvarná tvorba propojila s literární. Posmrtně vyšly jeho básně a aforismy, jež vznikly během války – Básně z koncentračního tábora (1946) a Psáno do mraků (1947).
IGOR BAREŠ
Studoval JAMU v Brně, tři sezony působil v angažmá v Divadle bratří Mrštíků, potom strávil 11 sezon v Národním divadle Brno a následovalo období na volné noze. V letech 2005–2016 byl členem souboru Národního divadla v Praze, od roku 2015 je členem Divadla na Vinohradech. Jednou byl nominován na Cenu Thálie, dvakrát na Cenu Alfréda Radoka a třikrát na Českého lva. Hostuje v divadlech v Karlových Varech, Příbrami, Kladně, Šumperku, Olomouci, dále v brněnském Divadle U stolu a v Národním divadle Brno, v Praze pak v Divadle Na Prádle, v Dejvickém divadle a v Divadle Na zábradlí. Se svojí manželkou Antonií Talackovou účinkují v zájezdovém představení Jenom život. Filmoví diváci jej znají např. ze snímků Výlet, Sluneční stát, Hezké chvilky bez záruky, Muži v říji, Největší z Čechů, Hořící keř, Fair Play a dalších. Zahrál si též v množství televizních inscenací i seriálů: Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa, Zdivočelá země, Krev zmizelého, Strážce duší, Hraběnky, Pojišťovna štěstí, Horákovi, Případy 1. oddělení, Život a doba soudce A. K., První republika... Vedle herectví se věnuje i dabingu.
Copyrights:
Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2018. Všechna práva vyhrazena.