Audiokniha Pí a jeho život – vtipný, moudrý a nesmírně originální pohled na to, co znamená být člověkem. Autor Yann Martel, čte Matouš Ruml.
O CHLAPCI, KTERÝ V SOBĚ OBJEVIL TYGRA
Po tragickém ztroskotání japonské nákladní lodi Tsimtsum, převážející majitele zoo s rodinou i jeho zvířata z Indie do Kanady, se na rozbouřené hladině Tichého oceánu pohupuje osamělý záchranný člun. Posádka člunu se skládá z hyeny skvrnité, zebry (se zlomenou nohou), samice orangutana, dvoumetrového bengálského tygra – a šestnáctiletého indického chlapce jménem Pí.
Kulisy jsou připravené pro jeden z nejpozoruhodnějších anglosaských románů současnosti, oceněného prestižní britskou literární cenu Man Booker Prize. Jakou cenu má život? A kde všude je možné objevit jeho vznešenost a krásu?
YANN MARTEL
Narodil se do rodiny kanadských diplomatů ve španělské Salamance, díky práci svých rodičů však vyrůstal postupně na Aljašce, v Kostarice, Mexiku, ve Francii a v Kanadě. Pochází z literárně velmi činné rodiny: jeho otec získal v roce 1965 Cenu generálního guvernéra za nejlepší francouzsky psanou básnickou sbírku a jeho strýc byl uznávaným kritikem v québeckém deníku La Presse. V rodině se mluvilo francouzsky, Yann Martel však píše výhradně v angličtině. Svou literární kariéru započal v roce 1991 povídkou Fakta v pozadí případu Roccamatiových z Helsinek, která se později stala základem stejnojmenné sbírky (vydalo Argo 2005). Roku 1996 vydal Martel svůj první román Vlastní já (Self), s nímž se dostal do užší nominace na kanadskou cenu pro nejlepšího debutujícího autora Canada First Novel Award. Za svůj druhý román Pí a jeho život (Life of Pi, 2001) získal cenu Hugha MacLennana za nejlepší román roku a prestižní britskou literární cenu Man Booker Prize. Kniha byla přeložena do více než 40 jazyků a v roce 2012 se dočkala úspěšného filmového zpracování (režie Ang Lee). Následoval román We Ate the Children Last (2004), v roce 2010 pak vyšla kniha Beatrice a Vergilius (Argo 2010). V současné době žije v Montrealu.
MATOUŠ RUML
Vystudoval hudebně dramatické oddělení Pražské konzervatoře (2008). Již během studií hostoval v Divadle ABC, ve Stavovském divadle a v Klicperově divadle v Hradci Králové. Pět let byl členem souboru Městského divadla v Mladé Boleslavi, kde vystoupil například v inscenacích Ostře sledované vlaky, Nebezpečné vztahy, Úplné zatmění nebo Chaplin. Nyní je členem divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné (Osiřelý západ, Višňový sad, Mrzák Inishmaanský, Mikulášovy patálie). Televizním divákům je známý ze seriálu Comeback, z pořadu pro děti Hřiště 7 a z magazínu Za obzorem. Je laureátem Ceny Zuzany Navarové a Thálie pro mladého činoherce za rok 2012. Pro Typanum načetl audioknihy Podivný případ se psem (první místo v soutěži Audiokniha roku 2017 v kategorii Nejlepší audiokniha / jednohlasá četba) trilogie Prašina a fantasy román Nikdykde.
Nahrávka vznikla podle knihy Yann Martela Pí a jeho život vydané nakladatelstvím Argo v roce 2004. © Argo, 2004, 2013. Copyright © by Yann Martel, 2001. By arrangement with Westwood Creative Artists Ltd. Z anglického originálu Life of Pi, vydaného nakladatelstvím Vintage v Torontu roku 2001, přeložili Lucie a Martin Mikolajkovi. Doslov napsal Martin Mikolajek. Odborná spolupráce Jan Filipský. Translation © Lucie a Martin Mikolajkovi, 2004. Afterword © Martin Mikolajek, 2004. Čte Matouš Ruml. Režie, střih a mastering Pavel Štěpánek. Vyrobilo studio Soundguru. Foto autora Yann Martel © Emma Love – 2015. Ilustrace na obálce © Natalie Oweyssi. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.