Audiokniha Tylda, autoři Richard Pachman a František Pachman, čtou Libuše Švormová, Dita Hořínková Dušan Sitek a Richard Pachman.
Audioverze poetického románu o nepoetické době holocaustu a o tom, jaké stopy zanechala 2. světová válka v životech členů rodiny autorů až do současnosti.
Román podle skutečného příběhu o lásce, naději, odvaze, transportech, terezínském ghettu a o tom, co válka napáchala v srdcích těch, kteří přežili. Hrdinové audioknihy nejsou jen Tylda a její terezínský příběh, Franta na nucených pracích a jejich boj o záchranu syna, ale především Olga, dodávající odvahu těm, kteří se v Estonsku chystali na nedobrovolný odchod ze života. A v neposlední řadě i malý Fanula, spoluautor knihy František Pachman, ukrývaný v letech 1944 a 1945 ve sklepě před nacisty.
Kniha Tylda vyšla v české knižní podobě v roce 2014. V roce 2022 byla přeložena a vydána v Holandsku. Na konci stejného roku vyšla její audioverze.
Audiokniha Tylda autorů Františka a Richarda Pachmanových (otec a syn) představuje Olomouc, Terezín, ale i další místa na Moravě, v Estonsku a v Polsku v období 30. a 40. let 20. století. Období holocaustu a rány po ztrátě nejbližších, které si přeživší v sobě nesli celý následný život, jsou zde popsány na příběhu skutečné olomoucké rodiny žijící ve Ztracené ulici. Děj knihy je románovým vyprávěním založeným na skutečném příběhu Tyldy (matky a babičky autorů), která se vrátila po válce z Terezína, a její matky Olgy, jejíž život byl tragicky ukončen v roce 1942 v Estonsku. Román má posluchače, především mladou generaci, vést k zamyšlení nad nedávnou historií. V audioknize vedle lidských tragédií nechybí humor, nadhled, optimismus a víra v návrat ke svým nejbližším. Příběh je rámcován současným vyprávěním dědečka své malé vnučce u památečních kamenů „Stolpersteine“ v olomoucké Komenského ulici a v olomouckých parcích. Autoři jsou přímými příbuznými hrdinů knihy.
Režie Jindřiška Nováková, scénář a hudba Richard Pachman, zvuk Daniel Tůma, mix a mastering Ivan Mikota, obal Štěpán Ryšavý.
RICHARD PACHMAN
Spisovatel, malíř, skladatel, zpěvák a moderátor. Za scénické oratorium Mistr Jan Hus obdržel z rukou Václava a Dagmar Havlových Cenu Nadace Vize 97 na Mezinárodním festivalu Zlatá Praha 2006. Laureát Ceny Olomouckého kraje za výjimečný počin roku v oblasti profesionálního umění za rok 2009 a Ceny města Olomouce za přínos pro kulturu za rok 2014. V letech 2004 až 2020 napsal 8 knih: autobiografie Jak chutná bolest a Jak chutná život, historické romány Útes a Notre Dame, román ze současnosti Kdokoliv a román Tylda, motivační knihu Jak chutná Mozart a román Ztracen v Egyptě. Své olejomalby vystavoval na 109 výstavách v České republice, Belgii, Holandsku a na Slovensku. Moderátor internetového rádia radioregenerace.cz. Od roku 1993 vydal 36 alb, odehrál 111 koncertů na Křižíkově fontáně na pražském Výstavišti, kromě každoročních adventních turné v ČR koncertoval v USA, Belgii, Holandsku, Francii, Německu, Rakousku, Rusku, Izraeli a Řecku. Dlouhodobě spolupracoval s těmito umělci: Jaroslav Svěcený (houslový virtuos), Dita Hořínková (soprán), Martina Kociánová (mezzosoprán), Kamila Moučková (recitace), Francois Glorieux (belgický skladatel, dirigent a klavírista). Jeho aktuálními scénickými projekty jsou scénické oratorium Mistr Jan Hus a Pašije (Velikonoční příběh) a každoroční adventní turné. Richard Pachman v závěru románu Tylda vystupuje jako Tyldin vnuk pátrající po osudech členů rodiny.
FRANTIŠEK PACHMAN
Český ekonom, herec a spisovatel. V roce 2012 začal psát vzpomínky na své dětství a na své rodiče. Následně se domluvil se synem Richardem, že společně napíší příběh svojí rodiny v období před 2. světovou válkou, během ní i po ní. Vytáhli na světlo řadu vzpomínek, které Františkovi rodiče zasunuli do tichého mlčení. František Pachman v knize vystupuje jako dvouleté dítě ukrývané před nacisty v letech 1944 a 1945 a rovněž v úvodu a závěru jako dědeček vysvětlující své vnučce formou pohádky, co to byla válka. Se synem spolupracoval i na knize Jak chutná život.