Audiokniha Romeo, Julie a tma – nesmrtelný příběh tragické lásky z nejtemnějších časů naší historie. Autor Jan Otčenášek, čte Saša Rašilov.
Novodobé shakespearovské milence nerozděluje jako jejich původní souputníky nenávist mezi rody, ale nenávist rasová – židovské děvče Ester a árijský maturant Pavel prožijí svou tragickou lásku za stejně tragických okolností protektorátu.
Tma je ústředním motivem rozsahem nevelké novely. Za tmy v parku se poprvé setká mladý nezralý student Pavel meditující o životě a cigaretách a židovská dívka Ester, která se ráno vyhnula transportu odmítnutím poslušného vykonání příkazu nastoupit. Za tmy ji ukryje na půdě jejich činžovního domu a za tmy ji také po dobu několika dnů navštěvuje. Za tmy spolu prožívají první milostné vzplanutí a politická tma je svírá čím dál tím víc. Je totiž období heydrichiády a Pavel denně slýchá jména lidí popravených za pomoc parašutistům, kteří uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora, případně atentát schvalovali. Dusná atmosféra pomalu vystoupá až na půdu k Ester a ta se rozhodne jednat. Příběh se řítí do svého tragického závěru, ale Pavlova schovanka mu předá něco, co neměl, touhu žít.
O popularitě příběhu svědčí vznik stejnojmenného filmu Jiřího Weisse z roku 1959 podle Otčenáškova scénáře; televizní inscenace Karla Smyczka. v roce 1997 a dvě desítky divadelních adaptací. Novela také patří mezi povinnou četbu pro studenty středních škol.
JAN OTČENÁŠEK
Český prozaik a dramatik. Vystudoval obchodní akademii (1943) a v letech 1944 – 1945 byl totálně nasazený v továrně Avia Letňany. Koncem války se stal členem ilegální mládežnické skupiny. V roce 1945 začal studovat estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, ale studia nedokončil. Z rodinných důvodů pracoval jako účetní. Od roku 1952 působil ve Svazu československých spisovatelů. Nejprve jako řadový pracovník, později jako první tajemník. Od roku 1960 byl spisovatelem z povolání a od 1973 dramaturgem Filmového studia Barrandov.
Jeho romány a novely jsou často adaptovány pro divadlo, film i televizi (např. Romeo, Julie a tma, Kulhavý Orfeus, Občan Brych, Když v ráji pršelo, Lásky mezi kapkami deště). Pro Československou televizi napsal dodnes oblíbenou a reprízovanou hru Romeo a Julie na konci listopadu a ve spolupráci s Oldřichem Daňkem seriály Byl jednou jeden dům, Dnes v jednom domě. Oba jeho synové jsou dramaturgové – Jan v České televizi (píše pod pseudonymem Petr Zikmund) a Štěpán v Divadle v Dlouhé.
SAŠA RAŠILOV
Narodil v Praze na Zbraslavi ve filmové rodině (otec kameraman, dědeček herec, herectví se věnují i sestra a bratr). Studoval na pražské konzervatoři, hudebně-dramatickém oddělení. Poté přešel na herectví na pražské DAMU (1990–94). Hrál v Divadle Na zábradlí, v Divadle v Řeznické, dnes je stálým členem souboru Národního divadla. Z jeho více než tří desítek filmových rolí můžeme zmínit snímky Šakalí léta (1993), Samotáři (2000), Milenci a vrazi (2004), Duše jako kaviár (2004) nebo Román pro ženy (2004). Zazářil také v dabingu – jeho hlas lze slyšet v prvních třech dílech Star Wars (postava Obi-Wan Kenobiho), ve filmu Karlík a továrna na čokoládu namluvil postavu Willy Wonky nebo v animované pohádce Roboti hlavní postavu Rodneyho. Za dabing v roce 2003 obdržel prestižní Cenu Františka Filipovského za film Tápající.
Nahrávka vznikla podle knihy Jana Otčenáška Romeo, Julie a tma vydané nakladatelstvím Jiří Huslík v roce 2014. Copyright © Jan Otčenášek, 1958. Čte Saša Rašilov. Režie, zvuk Pavel Štěpánek. Hudba Jakub Kudláč. Technická redakce Jan „Raveboy“ Němec. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.