Jeden z prvních románů dnes už klasického žánru vědecko - fantastické literatury varuje před důsledky experimentů se zvířaty a před zneužitím vědy.
Vědecko - fantastický román s prvky hororu nese významné morální a filozofické poselství. Kde jsou hranice mezi morálním a nemorálním jednáním člověka? Na opuštěném ostrově kdesi v Pacifiku „šílený vědec“ doktor Moreau provádí ďábelské genetické pokusy na zvířatech, které díky svým vědomostem dokáže měnit v poloviční lidi. Mladý námořník Andrew Braddock, se snaží s doktorovou schovankou Marií pomoci ubožákům uprchnout. Téma je vysoce aktuální i v dnešní době genetického inženýrství a klonování. Varuje před nejasnou hranicí mezi etickým vědeckým zkoumáním a vědou, která může nové poznatky zneužít nebo se vědcům zcela vymknout z kontroly.
HERBERT GEORGE WELLS
Britský romanopisec, novinář, sociolog a historik. Spolu s Julesem Vernem se o něm hovoří jako o „otci sci-fi“. Narodil se do rodiny nižší střední třídy a omezené finanční prostředky ho donutily brzo se věnovat vydělávání peněz. Až jako starší vystudoval díky stipendiu univerzi-tu v Londýně a stal se učitelem přírodních věd. Stroj času, svůj první román, vydal v roce 1895 a okamžitě se stal bestsellerem. Ukázal, že H. G. Welles je autorem výrazně originálním a s nesmírnou představivostí. Čtenáři ho znají především pro jeho skvělé vědecko - fantastické romány Stroj času, Neviditelný, Pokrm bohů, Válka ve vzduchu, První lidé na měsíci či Ostrov doktora Moreaua.