Knihy džunglí - audiokniha obsahuje známé příběhy z džungle převyprávěné Jitkou Škápíkovou. Autor Rudyard Kipling. Čte Jan Zdražil, Igor Bareš, David Novotný, Jan Vlasák, Marek Holý, Marek Lambora, Jaromír Nosek.
Dobrodružství ztraceného chlapce, jehož pronásleduje krutý chromý tygr Šer Chán, ale zachrání ho vlci. Získává jméno Mauglí a aby mohl být přijat do vlčí smečky, musí se za něj zaručit ještě další dvě zvířata: starý medvěd Balú, který vyučuje mláďata zákonům divočiny, a černý pardál BaghÍra. Vyprávění sestává z povídek, přičemž Mauglí (Jan Zadražil) je hlavním hrdinou více než poloviny z nich, další dotvářejí obraz džungle i jejích obyvatel a ukazují osudy jednotlivých zvířat v podání herců jako David Novotný, Marek Lambora, Igor Bareš, Jan Vlasák, Marek Holý a Jaromír Nosek. Příběhy napsané v 19. století pro současné děti citlivě převyprávěla Jitka Škápíková.
Mauglího příhody byly nesčetněkrát filmově zpracovány, mezi nejznámější patří animovaný muzikál Kniha džunglí (Wolfgang Reitherman,1967), nejnovější je snímek Kniha džunglí (Jon Favreu, 2016).
Rudyard Kipling (1865-1936)
Britský spisovatel se narodil v indické Bombaji jako syn malíře pracujícího pro britskou koloniální správu a dětství prožil v Indii, kam se po absolvování anglické internátní školy roku 1881 opět vrátil. Stal se pomocníkem šéfredaktora anglických novin v Láhaur, kde mu otiskli první verše a krátké povídky. Přestože pak v Indii strávil pouhých sedm let, načerpal tu náměty pro svou nejlepší tvorbu. V 80. letech 19. století se definitivně prosadil jako básník a posléze i jako prozaik. Podnikl cesty do Číny, Japonska a Spojených států. Po sňatku s Američankou Caroline Balestierovou roku 1892 žil čtyři roky ve Vermontu v USA, kde napsal své asi nejslavnější dílo Knihy džunglí. Roku 1896 se s manželkou přestěhoval do Londýna, kde vydal své další romány, ale stále psal i poezii. Své čtenáře zaujal především cizokrajnou tematikou, popisem přírody a zvyků domorodců a pozoruhodným uměleckým jazykem. Přelom století znamenal vrchol jeho literárních úspěchů a roku 1907 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Třebaže dál aktivně psal až do počátku 30. let, nedosáhl již předchozích úspěchů; jeho tvorbu poznamenala i smrt syna Johna během 1. světové války.
Jan Zadražil (* 1975)
Absolvent Státní konzervatoře v Praze působil v řadě pražských i mimopražských divadel (např. Divadlo na Vinohradech, Divadlo Na Fidlovačce, F. X. Šaldy v Liberci, Pod Palmovkou, Jihočeské divadlo, Švandovo divadlo, Ta Fantastika) a dosud hostuje v dalších (Divadlo Company.cz, Veselé skoky, Husa na provázku, Divadlo v Řeznické, Divadlo Viola, Divadlo v Celetné…). Účinkoval rovněž v několika televizních filmech (Nepodepsaný knoflík, Sněžná noc, Bludičky), v seriálech (Manželská tonutí, Zdivočelá země, Rodinná pouta/Velmi křehké vztahy, Přešlapy, Cesty domů) a také v celovečerních snímcích (Vy nám taky, šéfe, Proměny, Zemský ráj to napohled, Labyrint). Hraje též v kapele Moje řeč.
David Novotný (* 1969)
Po absolutoriu studia herectví na Pražské konzervatoři byl ve svém prvním angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, od roku 1998 je členem souboru Dejvického divadla. Filmoví a televizní diváci jej znají např. ze snímků Tmavomodrý svět, Kožené slunce, Non Plus Ultras, Pravidla lži, Karamazovi, O rodičích a dětech, Křídla Vánoc, Díra u Hanušovic či Hodinový manžel nebo ze seriálů Hořící keř, České století, Okresní přebor, Čtvrtá hvězda a Clona. Hojně se věnuje i dabingu.
Igor Bareš (* 1966)
Studoval JAMU v Brně, tři sezony působil v angažmá v Divadle bratří Mrštíků, potom strávil 11 sezon v Národním divadle Brno a následovalo období na volné noze. V letech 2005–2016 byl členem souboru Národního divadla v Praze, od roku 2015 je členem Divadla na Vinohradech. Jednou byl nominován na Cenu Thálie, dvakrát na Cenu Alfréda Radoka a třikrát na Českého lva. Hostuje v divadlech v Karlových Varech, Příbrami, Kladně, Šumperku, Olomouci, dále v brněnském Divadle U stolu a v Národním divadle Brno, v Praze pak v Divadle Na Prádle, v Dejvickém divadle a v Divadle Na zábradlí. Se svojí manželkou Antonií Talackovou účinkují v zájezdovém představení Jenom život. Filmoví diváci jej znají např. ze snímků Výlet, Sluneční stát, Hezké chvilky bez záruky, Muži v říji, Největší z Čechů, Hořící keř, Fair Play a dalších. Zahrál si též v množství televizních inscenací i seriálů: Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa, Zdivočelá země, Krev zmizelého, Strážce duší, Hraběnky, Pojišťovna štěstí, Horákovi, Případy 1. oddělení, Život a doba soudce A. K., První republika... Vedle herectví se věnuje i dabingu.
Jan Vlasák (* 1943)
Narodil se v Čáslavi, vystudoval brněnskou JAMU a následně se stal členem souboru divadla v Uherském Hradišti. Prošel mnoha scénami (Divadlo Petra Bezruče, Státní divadlo, Divadlo E. F. Buriana, Státní divadlo v Brně, Realistické divadlo, Rokoko i Národní divadlo), v současné době je členem souboru Městských divadel pražských. Účinkoval v řadě televizních inscenací a seriálů (Tři králové, PF 77, Hodina tance a lásky, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů, Cukrárna, Cirkus Bukowsky, První republika, Svět pod hlavou) a filmů (Výchova dívek v Čechách, Milenci a vrazi, Vratné lahve, Bathory).
Marek Holý (* 1979)
Český herec a dabér vystudoval brněnskou konzervatoř. Před studiem JAMU dal přednost angažmá v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Jeho cesta pokračovala do Prahy, kde působil několik let v Divadle Na Fidlovačce. Od roku 2013 je členem hereckého souboru Divadla na Vinohradech. Je držitelem Ceny Thálie 2013 v oboru opereta / muzikál za titulní roli v muzikálu Zorro uváděného v Divadle Hybernia. Umístil se také na 3. místě 19. ročníku ankety Neviditelný herec, která oceňuje práci pro rozhlas.
Marek Lambora (* 1995)
Vystudoval hudebně-dramatický obor na pražské konzervatoři a po škole začal účinkovat v Černém divadle Jiřího Srnce v projektu Antología. Dále hostoval v Národním divadle (Ze života hmyzu) a v Divadle Na Rejdišti (Balada pro banditu), nyní působí v Divadle na Vinohradech, kde zazářil jako Romeo v Shakespearově tragédii a hraje v řadě dalších her (např. Její pastorkyňa, Pygmalion, Nepřítel lidu). Na televizní obrazovce se objevil v epizodních rolích v seriálu Expozitura 2 a Lovci záhad a větší roli pak dostal v seriálu Přístav. V roce 2016 debutoval na filmovém plátně v komedii Ostravak Ostravski.
Jaromír Nosek (* 1978)
Po gymnáziu se rozhodl studovat muzikálové a činoherní herectví na brněnské JAMU. Už během studia se objevil před kamerou v malé roli kuchaře v televizní pohádce O bojácném Floriánkovi, zároveň hostoval v Národním divadle v Brně. Po ukončení školy získal angažmá v Moravském divadle v Olomouci a zahrál si v hudební retrokomedii Filipa Renče Rebelové. Od roku 2001 je na volné noze a působí v řadě divadel, v poslední době zejména v Divadle v Rytířské (S barvou ven!), ve Studiu DVA (Zdravý nemocný) nebo v Divadle Rokoko (Hráči, Želary). Proslavila ho role v komedii Účastníci zájezdu (2006) podle úspěšné knihy Michala Viewegha, ale jeho filmografie je mnohem bohatší: Útěk do Budína, Post Coitum, Milenci a vrazi, Román pro ženy, Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště, Bathory, Hostel II., Dítě číslo 44 a další. Kromě toho se objevuje v televizních filmech české i zahraniční koprodukce a seriálech (Četníci z Luhačovic, Ohnivý kuře, České století, Na vodě, Vyprávěj, Četnické humoresky).