Audiokniha Vango, autor Timothée de Fombelle, čte Jan Vlasák.
Odjakživa se cítil nejlíp poblíž nebe. Jenže svět začal být nesnesitelně přízemní…
Romantikové mladí duchem, těšte se! Nejvýřečnější Francouz dneška pro vás umotal klubko úkladů, do jehož středu skryl záhadu hrdinovy totožnosti v čase nelidských ideologií 30. let 20. století.
Štvanec Vango pátrá, proč ho osud jako nemluvně vyplivl na skalnatý ostrůvek poblíž Sicílie a kdo byli jeho rodiče. Strhující, opulentní, ba přímo lahůdkově kolosální epopej vyprávěná ve stylu Fombellova krajana Dumase ukazuje, že i pod tlakem nacismu a bolševismu v Evropě vzklíčila vůle zúčtovat s neřády stejně jako v příběhu mstitele Monte Crista. Eskapádám nepolapitelného mladíka, jenž miluje osiřelou dívku Ethel a lezení ve výškách, asistují výdobytky tehdejší techniky v podobě vzducholodí, parovlaků a závodních aut. Vždyť ho taky honí nedovtipní policisté i horkokrevní Siciliáni, ve hře jsou piráti, poklad nezměrné ceny i zavilí Rusové, jako obvykle necivilizovaní až hrůza.
Jak s tím vším souvisí Stalinova dcera a kam až může Vango ustoupit, aby si tváří v tvář morálním dilematům zachoval čest? A ubránil svobodu svou i druhých?
TIMOTHÉE DE FOMBELLE
Hoch z pařížské čtvrti Marais doprovázel otce-architekta na zakázky do frankofonní Afriky a matku zase mezi ochotníky. Snad proto se v říši múz toužil blýsknout na prknech, jež znamenají svět – v sedmnácti šéfoval herecké družině a v osmadvaceti prorazil díky hře Maják. Další hrou Tančím odjakživa (2003) už zahajoval avignonský festival a pokračoval výboji v oblasti muzikálu či baletu. Dětská záliba ve stromových domcích mu poskytla východisko k alegorii Tobiáš Lolness (2006–2007, č. 2007 a 2008), jejíž neohrožení tvorečkové okouzlili nejen dospívající publikum ve více než 40 zemích, ale i porotu mezinárodní Andersenovy ceny a prémie Stříbrné pero. Famózní úspěch díla vbrzku umožnil vydat fantazii Má planeta Celestýna (fr. 2009) a připomenout autorův faktický debut Viktoriiny sny (fr. 2002 a 2012). O ztrátě nevinnosti a ceně svobody v čase meziválečného střetu dobra se zlem pojednává diptych Vango (2010 a 2011, č. souborně 2013), ověnčený Prix Livre en tête, Prix Les Mordus de polar i Prix jeunesse. Knihy Dva životy pana Perla (2014, č. 2015), Země Nezemě (fr. 2017) a miniatura Gloria (2019, č. 2021) oslovily i dospělé. Inspirace ze spisovatelova dávného pobytu v Pobřeží slonoviny zaznívají v trilogii Alma (fr. od 2020, č. opět Baobab), v níž novopečený rytíř Národního řádu za zásluhy líčí strasti dětí v otrokářském světě před vypuknutím Francouzské revoluce.
JAN VLASÁK
Čáslavský rodák absolvoval JAMU (1966) hlavní rolí Toma ve Skleněném zvěřinci Tennesseeho Williamse. Začínal v Uherském Hradišti, prošel ostravskými i brněnskými scénami a zakotvil v pražském Realistickém divadle (dnešní Švandovo), to vše za vzrůstajícího zájmu televizních tvůrců (Malý pitaval z velkého města ap.). V letech 1990–2000 působil v činohře Národního divadla a od roku 2006 je oporou souboru Městských divadel pražských. Výraznými, povětšinou otcovskými postavami obohatil řadu TV filmů (Tři králové, PF 77, Hodina tance a lásky), seriálů (Zdivočelá země, Cirkus Bukowsky, První republika, Svět pod hlavou, Bez vědomí) i celovečerních snímků (Výchova dívek v Čechách, Milenci a vrazi, Vratné lahve, Bathory, Gangster Ka aj.). Významné je i jeho úsilí pedagogické a dabingové – elegantně promlouvá mj. ústy Arthura Weasleyho (Marka Williamse) ve filmech o Harrym Potterovi.
Copyrights:
Audiokniha (P) & © OneHotBook, 2023. Všechna práva vyhrazena.