Václav Havel - audiokniha obsahuje jediný autorizovaný životopis Václava Havla. Čtou Daniela Kolářová a Jan Kačer.
KNIHA O KLADNÉM HRDINOVI
Václav Havel znal spisovatelku Edu Kriseovou z disentu. Prožila s ním nejbouřlivější revoluční týdny a stala se nejprve jeho poradkyní a potom ředitelkou Odboru stížností a milostí na Pražském hradě. To, co se dělo tenkrát, se už nikdy nebude opakovat: vlády se chopili myslitelé, spisovatelé, filozofové... Sice bez praktických zkušeností s vládnutím, ale s těmi nejčistšími úmysly.
Autorka záměrně napsala život kladného hrdiny, aby lidé dostali příklad, idol, po marasmu, v němž žili čtyřicet let. Aby pochopili, že se vyplatí být slušný a držet se své pravdy a život má smysl jenom tehdy, když ho člověk žije ve vlastní celistvosti, a že stojí za to obětovat to osobní zájmu celé společnosti. Též očišťuje pověst české národní buržoazie, rodiny, z níž Václav pocházel, a zachycuje vzpomínky Havlových kamarádů a současníků, aby z jejich paměti vystupoval Václav Havel nejopravdověji a nejživěji jako člověk se svými „výšinami i nížinami“.
Dvacet pět let po sametové revoluci tyto ideály a hodnoty stále postrádáme a z prvotního nadšení jsme vystřízlivěli snad až příliš. Právě proto autorka toto vydání rozšířila o závěrečnou kapitolu, kterou výstižně nazvala Od utopie k realitě. Mapuje v ní ony nezapomenutelné první dva roky, které s Václavem Havlem na Hradě prožila. Někdy úsměvné, jindy vážné vzpomínky jsou jedinečným svědectvím doby a vycházejí vůbec poprvé.
Eda Kriseová
Česká novinářka a prozaička, autorka jediné autorizované biografie prezidenta Václava Havla z roku 1991, pochází ze známé umělecké rodiny. Vystudovala Institut osvěty a novinářství na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, pracovala jako reportérka v časopise Mladý svět a v Literárních novinách a po roce 1968 musela z politických důvodů svou práci opustit. Knížky povídek a romány jí vycházely v samizdatu, v zahraničních překladech a česky v exilových nakladatelstvích. V roce 1989 byla členkou Koordinačního centra Občanského fóra a po zvolení Václava Havla prezidentem byla jeho poradkyní, později ředitelkou Odboru stížností a milostí na Pražském hradě. Ráda cestuje, zvláště do destinací, jako je Indie a Afrika.
Její literární dílo zahrnuje více než deset knih. Zatím poslední z nich, Duši tělo opatruj, vyšla rovněž v nakladatelství Práh.
Obsah:
1. Prolog + Kolej krále Jiřího
2. Pátrání po všem, co je zakázané
3. Olga
4. Kafka, Ionesco, Beckett
5. První tištěný text, první veřejné vystoupení
6. Listy Melinovi
7. Vojna
8. Dědictví ducha
9. Původ: buržoazní
10. Tatínek a maminka
11. První divadelní hry
12. Na Zábradlí
13. Přichází Jan Grossman
14. Zahradní slavnost
15. Tvářisté a Tvář
16. Osudný rok 1968
17. Přijely tanky
18. A byla normalizace
19. Dopis dr. Husákovi
20. Žebrácká opera v Počernicích
21. Proces s Plastiky
22. Únos dětí
24. Jak se Charta připravovala
25. Na Tři krále 1977
26. Co na to Rudé právo
27. První vězení
28. Paragraf 112
29. Pašijové hty
30. Na polských hranicích
31. Věznění na svobodě
32. Domácí vězení
33. Vazba
34. Soud
35. Výkon trestu
36. Dopisy Olze
37. Milý Vašku
38. Opět na svobodě
39. Largo desolato
40. Cesta na Slovensko
41. Pokoušení
42. O divadle
43. Demokracie pro všechny
44. Týden Jana Palacha
45. Znovu ve vězení
46. Za propuštění Václava Havla
47. Několik vět
48. 17. listopad
49. Občanské fórum
50. Laterna magika
51. První dialog
52. Letná
53. Špalíček
54. Tajný byt
55. Kdo bude prezidentem?
56. Doslov – Od utopie k realitě 1. část
57. Doslov 2. část