ZÁZRAKY SE DĚJÍ! A NIKDY NA NĚ NENÍ POZDĚ…
Arménská svébytná inspirace Márquezem, která vás vtáhne a už nepustí. Nenápadný bestseller o životě Arménů v zapadlé vesničce na pozadí 20. století.
Kdesi v arménských horách najdeme starobylou kamennou vesničku Maran. S vnějším světem ji spojuje málo. Dožívá tu jen pár stařen a starců, kteří zde prožili celý život a jejich rody sem patří odnepaměti. Nechtějí proto sejít do nížiny a opustit hroby svým blízkých. Tiše tak vzdorují tlaku moderního světa v prostém řádu vymezeném přírodním a hospodářským cyklem v souladu s prastarými zvyklostmi a tradicemi. Poznáme maranské obyvatele a jejich často nelehké osudy. Například Anatolii Sevojancovou, která se jednoho dne krátce po poledni přichystala na smrt a netušila, že ji ještě mnoho krásného čeká a ukáže se, že nikdy nemáme přestat věřit, že dobro bude odměněno a zlo potrestáno. Maranští by sami řekli, že „Nejspíš to tak má být, protože je to vůle Boží,“ což je jejich oblíbené pořekadlo.
Příběhy o síle lidského ducha, o oddanosti a ušlechtilosti plynou lehce. Během nich napínavě sledujeme také dějiny Arménie během dlouhého dvacátého století se svými revolucemi, válkami i nesmírným hladomorem.
V roce 2016 získala kniha prestižní literární cenu Jasna Poljana založená muzeem Lva Nikolajeviče Tolstého a Samsung Electronics a byla přeložena do 14 jazyků.
NARINE ABGARJANOVÁ
Arménsko-ruská spisovatelka a bloggerka se narodila v Berdu (Arménie) v rodině lékaře. Vystudovala Jerevanskou státní univerzitu jazyků a sociálních věd Valerije Brjusova, kde se věnovala ruskému jazyku a literatuře. Od roku 1993 žije v Moskvě. Než se stala spisovatelkou z povolání, pracovala jako účetní a prodavačka. Do širšího povědomí čtenářů se dostala už svým prvním románem Manjunja (2010), který se nakonec stal trilogií (následovaly díly Manjunja píše fantastický román a Manjunja, Baovo jubileum a další nepokoje). Dále je autorkou příběhů Semjon Andrejevič. Kronika v klikyhácích, Murino štěstí; románů Přijďte ve velkém počtu a Tři jablka spadlá z nebe (zatím jediný text přeložený do češtiny), Lidé, kteří jsou vždy se mnou a sbírky krátkých próz Zulali. Je laureátkou literárních cen Alexandra Grina, Babynos a Jasné Poljany.
JANA ŠTVRTECKÁ
Od roku 1994 je členkou činohry Národního divadla v Brně, kde ztvárnila řadu výrazných rolí. Působí také jako pedagožka na Divadelní fakultě JAMU, kde vyučuje techniku jevištní mluvy a umělecký přednes. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, dvakrát byla nominována na cenu v anketě Neviditelný herec. V roce 2016 obdržela dabingovou cenu Františka Filipovského za roli Vandy ve filmu Venuše v kožichu.