Špion, který přišel z chladu – audiokniha obsahuje špionážní příběh, jehož autorem je John le Carré, čte Martin Zahálka.
Kdo chce přežít studenou válku, musí být tvrdší než železná opona…
Podzim 1961. Protože útěk z čerstvě zazděného východního Berlína skončil katastrofou a tamní rozvědka síť jeho kontaktů postřílela, je agent britské MI6 Alec Leamas nadřízenými poslán k ledu. Přesněji odložen do knihovny. Stane se z něj ztroskotanec s opileckými sklony, který dluží, kam se podívá, a přesto s ním stále cloumá vztek i chuť se úhlavnímu východoněmeckému soupeři Mundtovi pomstít. Jenže to by znamenalo vydat se opět do jámy lvové v roli přeběhlíka a zosnovat v NDR složitou zpravodajskou hru, jež by Mundta v očích jeho tajné služby zkompromitovala coby dvojitého agenta. Kolik vrstev lží a přetvářky bude zapotřebí, aby vyhořelý pěšák studené války v misi uspěl? A neuškodí si za Zdí věčným britským lpěním na morálce?
Podle knihy, kterou magazín Time zařadil mezi 100 nejvýznamnějších světových románů, natočil režisér Martin Ritt slavný špionážní thriller ve stylu noir (1965). Hlavní role se ujal Richard Burton, nominovaný za svůj výkon na Oscara. Postavu východoněmeckého vyšetřovatele Kardena ve filmu ztvárnil exulant Jiří Voskovec.
JOHN LE CARRÉ
Rodák z anglického hrabství Dorset a absolvent Oxfordu, vlastním jménem David John Moore Cornwell, navázal na dílo Grahama Greena a zbavil špionážní román pohádkových supermanů typu Flemingova Jamese Bonda. Nahradil je usedlými zastánci britských zájmů v pršipláštích, kteří v terénu operují bez výbavy od výstrojního náčelníka Q i bez sebemenší podpory zaměstnavatele. Jako zpravodajec v Bonnu sloužil le Carré v MI6 – v branži přezdívané „Cirkus“ – do roku 1961, kdy jemu i řadě jeho kolegů zlomila vaz série zrad korunovaná aférou přeběhlíka Kima Philbyho. Román Muž, který přišel z chladu (č. poprvé 1992) publikoval pod dozorem ministerstva vnitra v roce 1963 a dva roky nato se dočkal jeho filmové adaptace. V následujících knihách úlohu autorova mluvčího přebírá postava George Smileyho, mj. v thrillerech Jeden musí z kola ven (1974, č. 2012 a 2019; audioverzi připravujeme), Městečko v Německu (1968, č. 1974) nebo Smileyho lidé (1979, č. 1994). K dalším úspěšným – a zdařile zfilmovaným – dramatům tohoto obhájce špionského svědomí, který pro dvojitého agenta zavedl slangový termín „krtek“, patří Ruská sekce, Krejčí z Panamy či Nejhledanější muž. Životní bilanci čerstvého laureáta Ceny Olofa Palmeho předkládá vzpomínková kniha Holubí tunel (2016, č. 2019).
MARTIN ZAHÁLKA
Po maturitě na střední průmyslové škole strojní pracoval dva roky jako promítač v kině, pak se přihlásil na DAMU, kterou absolvoval v roce 1984. První angažmá získal ve Státním divadle v Brně, odtud po půl roce odešel do Divadla J. K. Tyla v Plzni a od roku 1992 je členem souboru Divadla na Vinohradech. Objevil se v řadě filmů (např. V jiném stavu, Šejdrem, Operace Silver A, Obsluhoval jsem anglického krále, Anděl Páně) a seriálů (např. Ohnivý kuře, Ordinace v růžové zahradě, Hospoda, Četnické humoresky, Zdivočelá země). Dlouhodobě se věnuje dabingu, např. animované filmy Spláchnutej, Ratatouille či Robin Hood nebo role Dr. Marka Harlanda v seriálu Medicopter 117.