Audiokniha Slavnosti sněženek − povídkový soubor z pera jednoho z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumila hrabala, který se stal předlohou pro stejnojmenný kultovní film Jiřího Menzela z roku 1983. Čte Pavel Soukup.
„SE ŠÍPKOVOU, NEBO SE ZELÍM?!“
Soubor Slavnosti sněženek obsahuje šestnáct povídek (Polomy v lese, Hostinec u Bernarda, Pan Metek, Na zahrádce, Králíčci v křídle, Čekání na chleba, Maminčiny oči, Jeden Dětský den, Mazánkův zázrak, Pan Kakra, Slavnosti sněženek, Přátelé, Leli, Lucinka a Pavlína, Hostina a Pan Iontek) a poprvé vyšel v roce 1978.
Autor nás zavádí do půvabné polabské krajiny kolem chatové osady v Kersku, kde od poloviny šedesátých let trávil svůj volný čas. Většina literárních postav má svůj reálný předobraz v lidech z autorova prostředí a máme tak jedinečnou možnost seznámit se s jejich zvláštními zálibami i osudy. V textu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými.
Ve skvělém podání Pavla Soukupa poznáme například podivínského tuláka se zlatým srdcem a láskou ke starým filmům panem Karkou, sběratele nesmyslných kuriozit pana Metka, nebo znovu prožijeme legendární příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem.
BOHUMIL HRABAL
Židenický rodák získal jméno po svém otčímovi. Po nevalném studiu na gymnáziu se mu podařilo absolvovat Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (doktorát mohl vzhledem k válečným událostem složit až v roce 1946). Nikdy se však tomuto oboru nevěnoval a pracoval převážně v dělnických profesích: brigádník v kladenských hutích; balič ve Sběrných surovinách; kulisák a příležitostný statista v Divadle S. K. Neumanna. Od roku 1963 se stal spisovatelem z povolání a během krátké doby zazářil jako jedna z nejvýraznějších osobností české novodobé prózy. Po roce 1970 mu bylo zakázáno několik let oficiálně publikovat, ale po sepsání sebekritiky bylo omezení odvoláno a jeho knihy se znovu začaly vydávat. Hrabal však musel souhlasit s tvrdými cenzurními škrty. V sedmdesátých a osmdesátých letech vycházely jeho knihy jak v samizdatu, tak i oficiálně. Pro oficiální vydání Hrabal některé v samizdatu vydané knihy upravoval či překomponoval. Ve svém díle se inspiroval zážitky z dětství (Postřižiny), rané dospělosti (Ostře sledované vlaky) a dospělosti (Skřivánci na niti, Příliš hlučná samota, Slavnosti sněženek). Podle Hrabalových próz vznikl povídkový film Perličky na dně (1965), středometrážní Fádní odpoledne (1964) a Sběrné surovosti (1965). Z celovečerních filmů nesmíme opomenout především Ostře sledované vlaky (1966; v roce 1967 oceněno Oscarem), nebo Postřižiny (1980). Bohumil Hrabal zemřel v roce 1997 v Praze po pádu z okna.
PAVEL SOUKUP
Po maturitě na SVVŠ Budějovická roce 1967 vystudoval fakultu žurnalistiky na Univerzitě Karlově v Praze a Divadelní fakultu AMU. Prošel divadly v Olomouci (1974–1978), Liberci (1978–1982) a Městskými divadly pražskými (1982–1986). Později se stal členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Jako dabér propůjčil svůj hlas herckým osobnostem jako Arnold Schwarzenegger, Robin Wiliams, Gérard Depardieu, Michael Douglas, Harrison Ford, Bruce Willis, Robert Redford nebo Sylvester Stallone. Svým zajímavým, melodickým hlasem doprovodil mnoho dokumentů.
Nahrávka vznikla podle povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek vydané nakladatelstvím Mladá fronta v roce 2014. Čte Pavel Soukup. Režie a zvuk Jan Koukal. Hudba Jan Šikl. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.