PRO VŠECHNY Z NÁS, KTEŘÍ SI NEUMÍ PŘEDSTAVIT ŽIVOT BEZ HUDBY.
Vstupujete do světa hudby? Položte si otázky, na které si buď hned, nebo časem budete muset odpovědět.
„Dílo se mi po přečtení jeví jako velmi potřebné a niterné krédo někoho, kdo celý život hudbou žil, komponoval ji, byl obklopen jejím světem a nakonec si uvědomil, že všechno to, co poznával, studoval a také vytvářel, tedy podílel se na proměně a vzniku toho zázračného, nepochopitelného metajazyka, kterému my Češi říkáme HUDBA (podle jedné z jejích podob, na rozdíl od všech ostatních národů, které převzaly řecko-latinský základ MUSICA), zkrátka že všechno toto, celý tento vesmír se začíná měnit způsobem, kterému někteří z nás přestávají rozumět.
A tak se Otomar Kvěch logicky obrací ke kvintesenci všeho toho, co evropská hudba vytvořila, a tuto kvintesenci pro něj jistě právem představuje Wolfgang Amadeus MOZART. I pro mě je Amadeus skladatel přinejmenším tisíciletí lidských dějin a jeho jméno je klíčem ke světu všech hodnot evropské hudby. Proto se Otomar Kvěch k němu vrací a uvažuje o dnešním světě hudby s vědomím této – znovu to opakuji – kvintesence veškeré naší kultury.“
– Miloš Štědroň, hudební skladatel, vědec a pedagog
OTOMAR KVĚCH
Studoval v Praze hru na varhany a skladbu na Pražské konzervatoři, poté pokračoval ve studiích skladby na Hudební fakultě AMU. Byl korepetitorem opery Národního divadla, v letech 1976 – 1980 hudebním režisérem Československého rozhlasu. V letech 1990 až 2013 zastával v rozhlase funkci dramaturga a redaktora, tři roky byl též dramaturgem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. S Českým rozhlasem externě spolupracoval až do své smrti. Od roku 1990 vyučoval na Pražské konzervatoři hudební teorii, instrumentaci a kompozici (od r. 1996 zde vedl oddělení skladby), později vyučoval hudebně teoretické disciplíny na Hudební fakultě AMU, kde byl v roce 2014 habilitován docentem. Jeho skladatelské dílo je velmi rozsáhlé, obsahuje orchestrální skladby (mj. 4 symfonie), díla komorní (mj. 9 smyčcových kvartet), klavírní, varhanní, sborová díla a písně. Jeho skladby byly provedeny v řadě zemí (obzvlášť v Německu se Kvěchovy skladby těší značné popularitě). Kvěch je také autorem řady článků, studií a rozhlasových pořadů o hudbě. V roce 2013 vydalo nakladatelství Togga Kvěchovu obsáhlou učebnici s názvem Základy klasické hudební kompozice.
ONDŘEJ BROUSEK
Český herec, skladatel a hudebník. Narodil se do hereckého rodu Brousků, jeho dědeček Otakar byl dlouholetý člen Divadla na Vinohradech, dědeček z matčiny strany Josef Mixa člen Činohry Národního divadla v Praze, otec Otakar Brousek ml. byl dlouholetým členem Městských divadel pražských aDivadla na Vinohradech, matka Zuzana zase členkou Městského divadla v Kladně. Vystudoval Hudebně-dramatické oddělení Pražské konzervatoře a po studiu se uplatnil v Divadle Na Fidlovačce nejen jako herec (titulní Loupežník, Tři sestry, Shapira), ale také jako skladatel (Carmen, Ženitba) a režisér (Žena v černém). Od roku 2013 je členem uměleckého souboru Divadla na Vinohradech, kde ztvárnil mnoho mimořádných rolí (titulní Amadeus, Peer Gynt, Caligula; Andorra, Poslední z Hausmannů). Skládá vážnou i populární hudbu, ale nevyhýbá se ani tvorbě scénické hudby či muzikálům a filmové hudbě. Je členem hudební kapely Monkey Business. Posluchači mohou znát jeho melodický hlas i ze spolupráce s Českým rozhlasem (například Jay Gatsby ve Velkém Gatsbym, Lopachin ve Višňovém sadu, titulní Dmitrij Šostakovič v třídílném seriálu Tři životy Dmitrije Šostakoviče, kde uplatnil také svůj hudební talent a nahrál i veškerou doprovodnou hudbu, Števa Buryja v Její pastorkyni).
Nahrávka vznikla podle knihy Otomara Kvěcha Obrana Mozarta vydané nakladatelstvím Togga v roce 2019. Copyright © Otomar Kvěch. Čte Ondřej Brousek. Hudba Ondřej Brousek. Zvuk, režie Ondřej Brousek. Mastering studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.