O antropocénu, cestě indiánského šamana do Detroitu, kamenech Dunaje, o přílivech a odlivech civilizací, a o vděčnosti a naději v postcovidové době.
Znepokojivá audiokniha podle textu Václava Cílka o naší společnosti, planetě, klimatu, ale i o výtvarném umění a nezbytnosti tvorby. Reflektuje události posledních let včetně celosvětové pandemie a ovzduší neodvratné změny. Uvažuje o společnosti, přírodě a nás samých. Apeluje na psychologickou přípravu na změny, které nás čekají.
Klade důraz na lidské vztahy, kamarádství, a na nové způsoby jak žít a prožívat svět. Nutnost být tvořivý ukazuje na příkladu tří umělců a na závěr shrnuje schéma „přecházení řeky“ jako jakýsi most nad rozbouřenými vodami, které potřebujeme překlenout. Přináší tak vysoce aktuální komentář k naší současné situaci, která se v jeho očích ocitá na hraně mezi hněvem a soucitem, mezi ničením a tvorbou.
VÁCLAV CÍLEK
Václav Cílek (1955) geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy. Přestože se ve své práci zabývá především změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii a umění. Za Krajiny vnitřní a vnější a Makom - Kniha míst získal v roce 2004 cenu Toma Stopparda. V roce 2009 mu byla udělena cena VIZE 97 Nadace Dagmar a Václa-va Havlových. Od roku 1990 působí v Geologickém ústavu Akademie věd ČR, pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem a s Českou televizí a jako autor či spoluautor vydal přes třicet knižních titulů.
Nahrávka vznikla podle knihy Václava Cílka Jak přejít řeku, vydané nakladatelstvím Dokořán v roce 2020. Copyright © 2020 Václav Cílek. Čte Tomáš Voženílek. Režie, zvuk Vojtěch Machálek. Hudba Šimon Herrmann. Vyrobilo studio Soundguru. Foto na obálce © Václav Cílek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Vydalo Tympanum, s. r. o. ve spolupráci s nakladatelstvím Dokořán, s. r. o., 2022.