Audiokniha Hodiny z olova – rozsáhlý román, inspirovaný autorčinými pobyty v Číně, který ve své knižní podobě získal ocenění Magnesia Litera. Autorka Radka Denemarková, čtou Šárka Vondrová a Luboš Ondráček. Režie Miloš Vrána.
Do osudu několika rodin odlišných generací z evropských zemí i sociálních vrstev zasáhne tatáž rozhodující věta. Český podnikatel, jeho manželka a dospívající dcera, ruský diplomat, francouzský literát, studentka kaligrafie, kuchař a řada dalších hrdinů. A jejich rodinná traumata, krize středního věku, vyhoření nebo puberta. Poutníci a cestovatelé, kteří odjeli do Číny, aby si uklidili ve svém životě, ale jejich svět se dál rozpadá. Něco nenávratně ztrácejí a sami nejsou s to to pochopit. Hledají pevný bod v minulém životě, ale nevědí, na co si vzpomenout.
A tak jako v jejich soukromých příbězích dochází k dramatickému zlomu, něco podstatného se láme a mění v osudech nás všech. Starý svět Evropy končí a nikdo netuší, co začíná. A tak jako každá z postav románu zažije mezní situaci jako existenciální a osobní zkušenost, prožíváme „hodinu z olova“ také všichni společně. Lidé se stahují do sebe a začíná éra rezignované apatie, demoralizace, éra šedivé totalitně konzumní každodennosti. Ale stále ještě existuje čin. Jenom je důležité sledovat znamení.
RADKA DENEMARKOVÁ
Vystudovala Filozofickou fakultu UK, roku 1997 získala doktorát. Působila jako vědecká pracovnice Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR, též jako lektorka a dramaturgyně v pražském Divadle Na zábradlí. Překládá z němčiny, zejména studie a divadelní hry.
V roce 2005 jí vyšla prozaická prvotina A já pořád kdo to tluče. Jako jediná z českých autorů obdržela cenu Magnesia Litera ve třech různých kategoriích — za prózu (román Peníze od Hitlera, 2006), za publicistiku (románová monografie Smrt, nebudeš se báti aneb Příběh Petra Lébla, 2008) a za překlad (Herta Müllerová: Rozhoupaný dech, česky 2010). Následovaly knihy Kobold (2011) a Příspěvek k dějinám radosti (2014). Divadlo Na zábradlí uvedlo její divadelní hru Spací vady (2010; knižně 2012), podílela se na scénáři k celovečernímu filmu MY 2. Knihy Radky Denemarkové vycházejí ve více než dvaceti jazycích, její esejistické texty a články německy, anglicky a čínsky. Žije v Praze s dcerou Ester a synem Janem.
ŠÁRKA VONDROVÁ
Herečka a hlavně výborná dabérka původem z Pardubic. Na obrazovce se objevuje v mnoha seriálech (Modrý kód, Ordinace v růžové zahradě).
LUBOŠ ONDRÁČEK
Je český herec a dabér. Vystudoval JAMU a jeho první angažmá bylo v satirickém divadle Večerní Brno. Šest let působil v Divadle Petra Bezruče v Ostravě a na různých projektech spolupracoval i s televizním studiem ČT Ostrava. S ČT spolupracoval také na pořadu Toulavá kamera. Nyní se věnuje mimo jiné dabingové režii a je členem souboru činohry Národního divadla Brno.