Audiokniha Hanba obsahuje román z prostředí Pákistánu, rodiště autora Salmana Rushdieho. Čte Ladislav Frej.
V honosném sídle spojeném se světem pouze nákladním výtahem se třem zhanobeným sestrám narodí syn Omar Chajjam Šakil. Když se konečně odpoutá od jejich vlivu, vydá se z domu na pouť jakéhosi dychtivého voyeura všech metamorfóz hanby, před níž ho jeho tři matky chtěly ochránit. Venkovní svět je Pákistán a pro lidi v něm je hanba synonymem smrti.
Román je pak složitou a fiktivní rodinnou ságou dvou národních hrdinů, Razy Hajdara a Iskandara Harappy, postav, které obě mají skutečný předobraz v pákistánských dějinách. Většinu historických postav přitom autor groteskně degraduje a paroduje. Démonická zuřivost Sofie Zenobie, jedné
z hlavních postav, symbolizuje projevy totalitních režimů: hanba a násilí jsou rubem a lícem téže mince.
Kniha je zároveň jakousi moderní orientální pohádkou, ornamentální fantasmagorií, politickým pamfletem i osobní výpovědí poangličtělého Inda, jemuž odstup exilu umožňuje vypořádat se s vlastními kořeny. Střídají se styly i vypravěčské polohy, dějiny se stávají pohádkou a pohádka dějinami, skutečnost je obalována legendou, která jí prorůstá. Složitě komponované dílo nabité příběhy a nečekanými zvraty představuje jeden z vrcholů světové prózy 20. století.
SALMAN RUSHDIE
Jeden z nejvýznamnějších představitelů současné britské i světové prózy Salman Rushdie se narodil 19. června 1947 v indické Bombaji muslimským rodičům. Vyrůstal v bilingvním anglo-urdském prostředí indických muslimů, po rozděleni Indie se rodina přestěhovala do Pákistánu. Rushdie odjel studovat do Velké Británie a po absolutoriu na Cambridgeské univerzitě v oboru historie se v Británii v polovině 60. let natrvalo usadil. Po vydání románové prvotiny Grimus (1975) mu výrazný úspěch přinesla kniha Děti půlnoci (1980). Už v tomto románu, který je rodinnou ságou na pozadí historie Indie 20. století, se projevil jako formální experimentátor a mistr jazyka.