Audiokniha 1984 – dnes již klasické dílo dystopického žánru je působivým obrazem společnosti, kde není místo pro lásku, vlastní názor ani pro víru ve vlastní smysly. Autor George Orwell, čte Vasil Fridrich.
Britská společnost žije v roce 1984 pod nadvládou všemocné Strany. Hlavní hrdina Winston Smith, zaměstnanec Ministerstva pravdy, roboticky přežívá pod stálým dohledem Velkého bratra. Nepřetržité války a nedostatek základních potravin ještě přispívají k všeobecné duševní prázdnotě a mizérii. Winston Smith se zmůže na jedinou formu odporu: vede si tajný deník. Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou, vzpurnou Julií – nejprve oba pouze sní o boji proti systému, ale nakonec seberou odvahu a připojí se ke stínovému hnutí odporu. Záhy se oba propadají ještě hlouběji do soukolí manipulace, špiclování, tělesného mučení i psychického teroru, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní.
Audiokniha se v osobní rovině dotýká niterných témat, jako je láska, důvěra a zrada, zatímco v té abstraktní si klade filozofické otázky o povaze a poznání světa. V působivém podání Vasila Fridricha líčí vizi společnosti, kde není místo pro lásku, vlastní názor, dokonce ani víru ve vlastní smysly a varuje tak před jakoukoli diktaturou moci.
GEORGE ORWELL
George Orwell, vlastním jménem Eric Arthur Blair, se narodil v Motihari v Indii v rodině koloniálního úředníka. Vyrůstal v Anglii v Oxfordshiru, kde plyne říčka Orwell, podle níž si zvolil svůj pseudonym. Vystudoval soukromou střední školu a prestižní Eton a do svých 25 let sloužil v Indické imperiální policii v Barmě. Poté se vrací do Anglie a začíná se živit jako novinář a esejista. Nějakou dobu žil jako tulák v těch nejchudších vrstvách v Paříži a Londýně (zpracováno v knize Na dně v Paříži a Londýně). Stává se socialistou, odpůrcem fašismu a zastáncem rovnosti. Nastupuje jako dobrovolník do španělské občanské války, kde bojuje na straně socialistického hnutí ( o svých zážitcích se pak rozepisuje v knize Hold Katalánsku). Je považovánn za jednoho z nejlepších anglických esejistů vůbec s velmi širokým tematickým záběrem, vyjadřujcíí se kriticky k levicovým totalitním sytémům, kolonialismu i kapitalismu (Úpadek anglické vraždy, Lev a jednorožec, Spisovatelé a leviatan,…). Války se neúčastní kvůli vleklé tuberkulóze, ale spolupracuje s BBC a přispívá do předních anglických novin a časopisů (Tribune, Observer). Krátce před svou smrtí píše dvě svá nejznámější díla, alegorické kritiky totality, Farmu zvířat a 1984.
VASIL FRIDRICH
Narodil se v Uherském Hradišti a po maturitě na Gymnáziu J. A. Komenského v Uherském Brodě byl v roce 1995 přijat na DAMU. Už během studií účinkoval v divadelním spolku Kašpar a v divadle J. K. Tyla v Plzni. V roce 1995 se stal členem generačního divadelního spolku CD 94 v Divadle v Celetné. Po absolutoriu získal angažmá ve Švandově divadle, v letech 2002–2005 působil ve Středočeském divadle Kladno. Po 12 letech angažmá v Městských divadlech pražských odešel v roce 2017 na volnou nohu. Na Dvojce Českého rozhlasu moderuje talkshow Noční Mikrofórum a věnuje se také práci na poli rozhlasové činohry. Zahrál si ve dvoudílném televizním filmu Metanol (2018), v surrealistických snímcích Davida Jařaba Vaterland – Lovecký deník (2004) a Hlava-ruce-srdce (2010), ve filmech Hodinový manžel (2014), Teorie tygra (2016) či v seriálech Specialisté (2018) a Svět pod hlavou (2017).
Nahrávka vznikla podle knihy George Orwella 1984 vydané nakladatelstvím Naše vojsko v roce 1991. Z anglického originálu Nineteen Eighty-Four přeložila Eva Šimečková. Translation © Eva Šimečková, 1991. Čte Vasil Fridrich. Režie, zvuk a mastering Vojtěch Machálek a Jan Koukal. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021. www.tympanum.cz, www.soundguru.cz