Audiokniha 12 esejů obsahuje úvahy jednoho z nejpronikavějších myslitelů 20. století George Orwella. Sestavil a čte Václav Müller.
Výběr dvanácti esejů George Orwella je průřezem vizionářskou tvorbou kultovního britského autora. Eseje s širokým tematickýcm záberem vybral a interpretuje novinář a dokumentarista Václav Müller, který se dílem George Orwella dlouhodobě zabývá. Součástí jsou oceňované texty Proč píšu, Svoboda tisku či Úpadek anglické vraždy, ale i méně známé, zábavné úvahy dotýkající se specifik života ve Velké Británii Orwellovy doby, především poloviny 40. let minulého století. Texty jako Šálek dobrého čaje nebo Na obranu anglické kuchyně jsou popisem esence anglické duše, drobnokresbou radostí britské každodennosti. Závěrečný esej, Zamyšlení nad ropuchou obecnou pak oslavuje příchod jara, tedy každoročního znovuzrození přírody a obrody života navzdory všem diktátorům a byrokratům světa.
GEORGE ORWELL
George Orwell, vlastním jménem Eric Arthur Blair, se narodil v Motihari v Indii v rodině koloniálního úředníka. Vyrůstal v Anglii v Oxfordshiru, kde plyne říčka Orwell, podle níž si zvolil svůj pseudonym. Vystudoval soukromou střední školu a prestižní Eton a do svých 25 let sloužil v Indické imperiální policii v Barmě. Poté se vrací do Anglie a začíná se živit jako novinář a esejista. Nějakou dobu žil jako tulák v těch nejchudších vrstvách v Paříži a Londýně (zpracováno v knize Na dně v Paříži a Londýně). Stává se socialistou, odpůrcem fašismu a zastáncem rovnosti. Nastupuje jako dobrovolník do španělské občanské války, kde bojuje na straně socialistického hnutí (o svých zážitcích se pak rozepisuje v knize Hold Katalánsku). 2. světové války se neúčastní kvůli vleklé tuberkulóze, ale spolupracuje s BBC a přispívá do předních anglických novin a časopisů (Tribune, Observer). Je považován za jednoho z nejlepších anglických esejistů vůbec, vyjadřuje se kriticky k levicovým totalitním sytémům, kolonialismu i kapitalismu. Krátce před smrtí píše dvě svá nejznámější díla, alegorické kritiky totality, Farmu zvířat a 1984.
VÁCLAV MÜLLER
Poutník, anglofil a celoživotní rozhlasák čas od času zabrousí do světa televizních dokumentů a reportáží. V letech 2008 až 2011 pracoval v zahraniční redakci televize Z1. V roce 2011 začala jeho spolupráce s Českou televizí, kde pro cestovatelský magazín Objektiv natočil reportáže především z Velké Británie. V cestovatelském televizním cyklu Na cestě se pak věnoval nejen Spojenému království a vnitrozemské Evropě, ale vypravil se i za ocenán do Vancouveru nebo malajsijské Malacy. Jeho samostatným počinem byl pak dokument o cestě za Georgem Orwellem s názvem Projekt Orwell aneb 2+2=4?, uvedený na ČT v roce 2020.
Nahrávka vznikla podle esejů George Orwella Proč píšu (1946), Poprava oběšením (1931), Jak jsem střílel slona (1936), Svoboda tisku (1945), Vy a atomová bomba (1945), Pomsta je trpká (1945), Přímluva za otevřený oheň (1945), Na obranu anglické kuchyně (1946), Šálek dobrého čaje (1946), U Měsíce pod vodou (1946), Úpadek anglické vraždy (1946) a Zamyšlení nad ropuchou obecnou (1946) vydaných nakladatelstvím Argo v knihách Lev a jednorožec: Eseje I. (1928–1941) a Úpadek anglické vraždy: Eseje III. (1945–1946). Přeložila Kateřina Hilská. Translation © Kateřina Hilská. Sestavil, načetl a zvukově upravil Václav Müller. Postprodukce studio Sounndguru. Design obálky © Martin Urbánek. Odpovědný redaktor Vojtěch Macháelek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.
Názory
Zobraziť všetko (2)Všetky hodnotenia pochádzajú od registrovaných užívateľov, ktorí zakúpili náš produkt či službu.
Hodnotenia sú zhromažďované, overované a zverejňované v súlade s Podmienkami a zásadami pre hodnotenie a recenzie.