Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: https://www.swps.pl/strefa-psyche - znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.
W naszym życiu nieświadomie działają różne procesy „przenoszenia" wzorców z pokolenia na pokolenie. Jak to się dzieje? W czym tkwi zagadka naszych niezrozumiałych wyborów? Dlaczego niekiedy chcemy dobrze, a wychodzi zupełnie inaczej? O tym, jak powielamy międzypokoleniowe scenariusze w naszym życiu, mówiła podczas wykładu otwartego psycholog Magdalena Sękowska.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy włączeni w kontynuację wzorców pochodzących z wcześniejszych pokoleń rodziny. Niejednokrotnie nasze aktualne funkcjonowanie staje się kontynuacją bądź konsekwencją tego, co działo się w poprzednich pokoleniach i nie ma to związku wyłącznie z dziedziczeniem genetycznym. Często zatem dokonujemy niezrozumiałych – również dla samych siebie – wyborów i powielamy pewne schematy życia z pokolenia na pokolenie.
Magdalena Sękowska - psycholog, psychoterapeuta z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z rodzinami, dziećmi, parami. Dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS: Rodzina-Para-Jednostka. Prowadzi psychoterapię par oraz pracę nastawioną na indywidualną poprawę zdolności relacyjnych. Od 25 lat wykorzystuje autorską metodę obserwacji dziecka w warunkach naturalnych – w systemie rodzinnym i edukacyjnym. Wspiera rodziców w ich relacjach z dziećmi wykorzystując założenie, że w rodzinie istnieją najważniejsze zasoby do wprowadzenia zmiany. Zajmuje się psychoterapią osób z trudnościami w tworzeniu bliskich relacji z innymi.