Uczucie samotności towarzyszy wielu osobom, które są w stałych związkach. Po okresie fascynacji przychodzi codzienność, a z nią – niekiedy obojętność na potrzeby drugiej osoby. Samotnie można czuć się również wtedy, gdy pozornie robimy wiele rzeczy wspólnie. Bywa, że brakuje nam chęci, czasu bądź siły, by wsłuchać się w swojego partnera i naprawdę pobyć razem.
Dlaczego czujemy się samotni w związkach? Jak wygląda dobra komunikacja w związku? W jaki sposób rozmawiać z partnerem, żeby zostać usłyszanym? Jak zachęcić partnera do otwartej, autentycznej komunikacji? Czy kłótnia w związku ma jakieś dobre strony? Jakie są konsekwencje długotrwałego poczucia osamotnienia w związku? Na te pytania odpowie psychoterapeuta par i rodzin dr Bartosz Zalewski. Rozmowę poprowadziła Michalina Mruczyk – psycholog pracująca w szkołach, absolwentka Uniwersytetu SWPS.
dr Bartosz Zalewski – psychoterapeuta par i rodzin, pracuje w podejściu systemowym w Zespole Terapii Rodzin Ośrodka Kontrakt w Warszawie. Na Uniwersytecie SWPS specjalizuje się w badaniu oraz uczeniu diagnozy klinicznej za pomocą wywiadów psychologicznych. Współautor „Standardów prowadzenia procesu diagnostycznego” Sekcji Naukowej Diagnozy Psychologicznej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Aktualnie przygotowuje wraz z Hanną Pinkowską-Zielińską podręcznik „Diagnoza w psychoterapii par” (PWN).
Michalina Mruczyk – psycholożka pracująca z młodzieżą, edukatorka seksualna. Absolwentka psychologii o specjalności klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Współpracowała z Uniwersytetem SWPS, prowadząc warsztaty dla młodzieży w szkołach oraz podczas Pol'and'Rock Festival. Obecnie pracuje w szkole podstawowej i liceum Spark Academy w Poznaniu.
Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: https://www.swps.pl/strefa-psyche - znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.