Verfügbar nur im

Audioteka Club jetzt beitreten

14 Tage lang kostenlos testen

Radio Książki 98. Izolda Kiec

Radio Książki 98. Izolda Kiec

Sprecher
Dauer57 Minuten
Verlag
FormatHörbuch Download

Diesen Titel findest du auch in folgenden Sammlungen:

Verfügbar nur im

Audioteka Club jetzt beitreten

14 Tage lang kostenlos testen

Beschreibung

"Równe Wołyńskie, niewielkie miasteczko położone nad rzeką Ustiją (Uście), przy linii drogi żelaznej kijowsko-brzeskiej, nazwę swoją otrzymało od charakterystycznej lokacji - na urokliwej równinie otoczonej górami. W ciągu wieków mieszały się tutaj narodowości i kultury, profesje i stany. Po sąsiedzku żyli Rosjanie, Ukraińcy, Polacy i Żydzi. (...)
Jedną z najbardziej znanych w miasteczku rodzin byli Sandbergowie, właściciele składu aptecznego, mieszczącego się przy głównej ulicy Równego, 3 maja 132. (...)
W domu Sandbergów mówiło się wyłącznie po rosyjsku. Ale wstępem do wielkiego świata były polski język i polska kultura. Zuzanna, urodzona w 1917 roku w Kijowie, w domu nazywana Saną, Sanoczką (Saneczką), szybko zatem dokonała wyboru: polskiego słowa, polskiej poezji i - polskiego Gimnazjum Państwowego im. Tadeusza Kościuszki, którego dyrektorem był Jerzy Korczak-Ostrowski, mąż pisarki Ewy Szelburg".
Tak zaczyna swą opowieść o Zuzannie Ginczance wieloletnia badaczka jej życia i twórczości prof. Izolda Kiec. Pod koniec 2019 roku ukazały się "Poezje zebrane (1931-1944)", kolejne wydanie wierszy znakomitej i przez lata zapomnianej autorki. Jest wśród nich tekst wcześniej praktycznie nikomu nieznany...
W rozmowie z Michałem Nogasiem w 98. wydaniu Radia Książki Kiec wspomina swoje pierwsze spotkanie z twórczością Ginczanki, odkrywanie jej - dla siebie i dla innych, pracę nad doktoratem, spotkania z ludźmi, do których zdążyła jeszcze dotrzeć, a którzy pamiętali Zuzannę, przyjaźnili się z nią, korespondowali. Zdradza też, jakie to uczucie - znaleźć nagle w archiwum rękopis, którego poetka nie podpisała, przeglądać uratowane w czasie wojny bezcenne notatki, opracowywać je. W audycji Izolda Kiec mówi też o swoich ulubionych wierszach Ginczanki i o pracy nad biografią poetki, która - prawdopodobnie - ukaże się jeszcze w tym roku.
Jak narodziła się poetka Zuzanna? Czy odnalazła się w przedwojennej Warszawie? Czy jest szansa na odnalezienie wierszy, które pisała w ostatnich latach życia - w ukryciu w Krakowie?

Bewertungen und Rezensionen

Nur angemeldete Nutzer können Bewertungen abgeben. Jetzt anmelden

4.3

Durchschnitt von 9 Bewertungen