Verfügbar nur im

Audioteka Club jetzt beitreten

14 Tage lang kostenlos testen

Radio Książki 80. Bogusława Sochańska

Radio Książki 80. Bogusława Sochańska

Sprecher
Dauer58 Minuten
Verlag
FormatHörbuch Download

Diesen Titel findest du auch in folgenden Sammlungen:

Verfügbar nur im

Audioteka Club jetzt beitreten

14 Tage lang kostenlos testen

Beschreibung

Bogusława Sochańska w Radiu Książki

Był bardzo towarzyski i uduchowiony. Rozmawiał nie tylko z możnymi ówczesnego świata. Swoje baśnie czytał pokojówkom, dojarkom, był wrażliwy na ludzką krzywdę. Nieustająco podróżował, a w swoich dziennikarz opisał między innymi wizytę we Wrocławiu i Szczecinie. Blisko 150 lat po śmierci wciąż jest najpopularniejszym pisarzem na świecie.

Tak o Hansie Christianie Andersenie (1805-1875) opowiada w Radiu Książki Bogusława Sochańska, tegoroczna laureatka Nagrody Literackiej Gdynie w kategorii przekład na język polski. To właśnie doprowadziła do wydania w naszym kraju w 2014 roku opasłego tomu zapisków baśniopisarza i poety. - To był opasły tom, autorski wybór z 10 ksiąg, w których skrupulatnie przez 50 lat notował wydarzenia ze swojego życia - wyjaśnia gość Michała Nogasia.

W Radiu Książki Sochańska, szefowa Duńskiego Instytutu Kultury i laureatka niezwykle prestiżowej duńskiej Nagrody im. Andersena, opowiada o języku Andersena, o tym, że jego baśnie to także lektura dla dorosłych, bo ukryta jest w nich ironia, której dziecko nie jest jeszcze w stanie odczytać. Przybliża wiele faktów z jego życia, także prywatnego. Dlaczego Andersen uważany był za człowieka samotnego, co sprawiło, że nigdy się nie ożenił? Bo, jak słyszymy, stan cywilny autora bardzo interesował jemu współczesnych. I co sprawia, że to właśnie "Królowa śniegu" jest tą z baśni Duńczyka, którą każdy powinien przeczytać?

Ale rozmowa o Andersenie to tylko pierwsza część 80. wydania Radia Książki. W drugiej Michał Nogaś pyta o Inger Christensen, duńską poetkę, która blisko 40 lat temu przewidziała katastrofę ekologiczną. Pisała o tym między innymi w tomie poetyckim "Alfabet". To właśnie za jego przekład Bogusława Sochańska odebrała kilka dni temu w Gdyni jedną z najważniejszych polskich nagród literackich. W tym fascynującym tekście co chwilę powtarza się słowo "istnieje", bo poetka opisuje za pomocą języka i przez język proces stworzenia świata, ale także wieszczy zagładę - o ile człowiek się nie opamięta.

Co ma wspólnego "Alfabet" z... alfabetem, dlaczego Sochańska nie odebrałaby Nagrody Literackiej Gdynia, gdyby w języku polskim nie istniało słowo "antonówka" i co z tym wszystkim ma wspólnego matematyka i ciąg liczb stworzony w średniowieczu?

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego wydania Radia Książki. Warto!

Bewertungen und Rezensionen

Nur angemeldete Nutzer können Bewertungen abgeben. Jetzt anmelden

4.7

Durchschnitt von 6 Bewertungen