Verfügbar nur im

Audioteka Club jetzt beitreten

14 Tage lang kostenlos testen

Radio Książki 77. Michał Rusinek

Radio Książki 77. Michał Rusinek

Sprecher
Dauer52 Minuten
Verlag
FormatHörbuch Download

Diesen Titel findest du auch in folgenden Sammlungen:

Verfügbar nur im

Audioteka Club jetzt beitreten

14 Tage lang kostenlos testen

Beschreibung

Michał Rusinek w Radiu Książki
Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to zawsze dobra okazja, by porozmawiać o mowie ojczystej. O nowych słowach, które pojawiają się w polszczyźnie, o tym, jak niektóre z nich zyskały całkowicie nowe znaczenie, a także o słowniku języka "dobrej zmiany", nad którym gość tego wydania Radia Książki pracuje od miesięcy z prof. Katarzyną Kłosińską.
W pięknych okolicznościach przyrody, w upalny i wietrzny dzień Michał Nogaś rozmawiał z Michałem Rusinkiem. Jednym z tematów 77. wydania Radia Książki są przedziwne kompendia wiedzy na tematy wszelakie. Ich zawartości gość audycji przygląda się bardzo dokładnie w opublikowanej wiosną książce "Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki". Oto fragment rozdziału I "Jak podrywać":
„Ty byś dobrze biegała odcinki górskie” – powiedział do naszej znajomej pewien mężczyzna, przyjrzawszy się jej bacznie. To już pewnie wykracza poza frazy proponowane przez coachów, ale zarazem powoduje, jakże pożądany w takich sytuacjach, efekt zaskoczenia. I każe zadać sobie pytanie: czy to aby na pewno komplement?
„Nie wiem, ile pani ma lat, ale nie wygląda pani na tyle” – to jest fraza może i ryzykowna, bo dotyka kwestii drażliwej, jaką jest wiek kobiety, ale dotknąwszy – zamienia w komplement. Działa więc dwufazowo. Jeśli faza pierwsza okaże się mieć działanie silniejsze, sprawa się może źle skończyć. Jeśli druga przeważy – może się udać. Zarazem jest to cytat z Antoniego Słonimskiego. O pewnej damie mawiał on, że jest prawdziwym cudem natury: ma 90 lat, a wygląda zaledwie na 89… Ciekawe, że podobny żart usłyszeć można w jednym z filmów Woody’ego Allena. Acz dotyczy on innej damy.
W rozmowie z Michałem Nogasiem Michał Rusinek zdradza też pierwsze szczegóły związane z książką, nad którą pracuje z przewodniczącą Rady Języka Polskiego Katarzyną Kłosińską. W grudniu ukaże się, opracowywany właśnie przez dwójkę naukowców, słownik języka "dobrej zmiany". Znajdzie się w nim kilkadziesiąt haseł, wśród nich - co oczywiste - takie jak: "sort", "suweren", "Niemcy" czy "załatwić".

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka Radia Książki, który powstał na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie!

Bewertungen und Rezensionen

Nur angemeldete Nutzer können Bewertungen abgeben. Jetzt anmelden

4.7

Durchschnitt von 21 Bewertungen