Leider ist dieser Titel nicht mehr verfügbar

Radio Książki 128. Sylwia Chwedorczuk

Radio Książki 128. Sylwia Chwedorczuk

Leider ist dieser Titel nicht mehr verfügbar

Sprecher
Dauer1 Stunden 2 Minuten
Verlag
FormatHörbuch Download

Leider ist dieser Titel nicht mehr verfügbar

Beschreibung

Pisały do siebie długie, szczere, pełne namiętności listy. Bywały dla siebie okrutne, niesprawiedliwe, często nad wyraz czułe. Żyły obok i na odległość przez ponad dwadzieścia lat. Szukały szczęścia i intymności, choć często nie było to możliwe. O miłości dwóch pisarek - Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej, a przede wszystkim o życiu drugiej z nich swą debiutancką książkę napisała Sylwia Chwedorczuk.
W rozmowie z Michałem Nogasiem w 128. wydaniu Radia Książki Chwedorczuk przyznaje, że chciała przypomnieć światu postać Kowalskiej, opowiedzieć o jej życiu. Gdy w czasie pracy nad tekstem opowiadała różnym osobom o swojej bohaterce, często używała określenia, które znalazło się w podtytule - "Ta od Dąbrowskiej". - Była zapomniana, czasem ktoś zapytał, czy piszę o autorce "Pestki", Ance Kowalskiej. Dopiero gdy wyjaśniałam, że chodzi o wieloletnią partnerkę Marii Dąbrowskiej, sytuacja nieco się rozjaśniała - mówi.
W "Kowalskiej. Tej od Dąbrowskiej" Sylwia Chwedorczuk snuje biograficzną opowieść, opisuje niełatwe dzieciństwo urodzonej we Lwowie pisarki, jej dojrzewanie i ucieczkę od narzucanych reguł. Pisze o pierwszej miłości - do nauczycielki, o małżeństwie z Jerzym, profesorem uniwersytetu, miłośnikiem Cycerona, z którym stworzyła spółkę autorską oraz dom otwarty nie tylko dla lwowskiego środowiska literackiego. Przybliża historię poznania Dąbrowskiej przez Kowalską, pokazuje, jak rodziło się niełatwe uczucie. Książka to także opowieść o czworokącie, w którym przez wiele lat żyły pisarki oraz ich partnerzy, o tęsknocie i marzeniach o stworzeniu wspólnego domu, o stracie przyjaciół, o dwoistości uczuć. Pisze wreszcie Chwedorczuk o wspólnym życiu i mieszkaniu Dąbrowskiej i Kowalskiej o trudzie bycia razem, zwłaszcza że Anna - będąc już w związku z Marią - urodziła córkę, także Marię, a następnie bardzo szybko owdowiała. Z fragmentów korespondencji wynika jednoznacznie, że Dąbrowska dziecka nie lubiła, że życie z dorastającą dziewczynką było dla starzejącej się pisarki utrapieniem.
"Kowalska. Ta od Dąbrowskiej" to także barwna opowieść o przed- i powojennym życiu literackim, o jego odradzaniu się, o roli, jaką Anna odegrała we Wrocławiu, gdzie była postacią znaną i szanowaną, aktywistką wspierającą męża, który - wraz z innymi lwowskimi uczonymi - tworzył na tzw. ziemiach odzyskanych jeden z wydziałów uniwersytetu. Chwedorczuk pokazuje drogę, jaką przebyła Kowalska, by stać się - jak czytamy na okładce książki - "autorytetem dla Andrzejewskiego, Broniewskiego, Iwaszkiewicza, Słonimskiego czy Hartwig".
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Sylwią Chwedorczuk. W audycji usłyszeć można fragmenty książki czytane przez autorkę.

Wie man ein Hörbuch hört

Du kannst das Hörbuch bequem in der Audioteka-App auf folgenden Geräten hören:

Android

iOS

Hast du die Audioteka-App noch nicht auf deinem Handy? Installiere sie:

Bewertungen und Rezensionen

4.4

Durchschnitt von 5 Bewertungen

Die Meinungen stammen von angemeldeten Kunden, die unser Produkt oder unsere Dienstleistung gekauft haben. Die Meinungen werden in Übereinstimmung mit den Bewertungsrichtlinien gesammelt, überprüft und veröffentlicht.