Verfügbar nur im

Audioteka Club jetzt beitreten

14 Tage lang kostenlos testen

Radio Książki 100. Michał Rusinek, Katarzyna Kłosińska

Radio Książki 100. Michał Rusinek, Katarzyna Kłosińska

Sprecher
Dauer59 Minuten
Verlag
FormatHörbuch Download

Diesen Titel findest du auch in folgenden Sammlungen:

Verfügbar nur im

Audioteka Club jetzt beitreten

14 Tage lang kostenlos testen

Beschreibung

W 100. (tak, setnym!) wydaniu Radia Książki rozmawiamy o języku. Tym, który tworzy się na naszych oczach od kilku lat. Książkę, wspólnie, napisali o nim Katarzyna Kłosińska, językoznawczyni, przewodnicząca Rady Języka Polskiego oraz Michał Rusinek, literaturoznawca, tłumacz, znawca retoryki, czyli sztuki budowania perswazyjnej, artystycznej wypowiedzi. Nosi tytuł "Dobra zmiana, czyli jak się rządzi światem za pomocą słów".
W słowie wstępnym przeczytać można na przykład: "W sierpniu 2015 roku posłanka PiS-u Krystyna Pawłowicz wdała się na Facebooku w spór, broniąc formy wziąść jako poprawnej. Formę wziąć uznała za skrótową, a skłonność do skrótów dostrzegła przede wszystkim u lewactwa. Według niej wziąć to lewacka forma czasownika, którą należałoby zastąpić formą wziąść jako wcześniejszą i prawdziwszą. Nie ma to wprawdzie uzasadnienia w gramatyce, ale służy pokazaniu siły: posiadanie władzy (dzięki większości w parlamencie) daje możliwość naginania reguł językowych i stanowi próbę wprowadzenia „nowej” gramatyki, nowego języka, który byłby wolny od jakichkolwiek znamion lewackości. Język taki nie służyłby do porozumiewania się między ludźmi o różnych poglądach, ale wyłącznie w obrębie tych, którzy mają poglądy prawicowe. Jest to – nieco anegdotyczny – przykład próby rządzenia językiem, a co za tym idzie – także i światem".
"Dobra zmiana" składa się z 69 haseł, w których autorom udało się zawrzeć 200 słów, które częściej niż inne pojawiają się w przestrzeni publicznej od czasu wyborów w 2015 roku. Są na tej liście między innymi: afery, Bruksela, elity, gender, imposybilizm, mutikulti, ojkofobia, pucz, seksualizacja, uchodźcy i układ.
W rozmowie z Michałem Nogasiem goście 100. wydania Radia Książki opowiadają o pierwszych słowach "dobrej zmiany", które wychwycili, o tym, jak obecna władza kształtuje za pomocą powtarzanych haseł rzeczywistość społeczną i polityczną, szukają też odpowiedzi na pytanie, czy gdy władza się zmieni, coś pozytywnego z języka "dobrej zmiany" w języku polskim zostanie?
Zapraszamy do wysłuchania audycji!

Bewertungen und Rezensionen

Nur angemeldete Nutzer können Bewertungen abgeben. Jetzt anmelden

4.7

Durchschnitt von 13 Bewertungen