Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: https://www.swps.pl/strefa-psyche - znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.
Co czujesz, gdy widzisz cierpienie innych? Współodczuwasz z nimi, współczujesz im, a może tylko rozumiesz? Czy każdy z nas podobnie empatyzuje z osobą cierpiącą? Czy istnieją elementy, które zmieniają poziom empatii?
Podczas wykładu zostaną przedstawione najnowsze dane na temat mózgowego podłoża empatii i czynników, które zmieniają jej poziom, takich jak m.in. płeć czy atrakcyjność fizyczna. Przyjrzymy się również, jak osoby wrażliwe w przetwarzaniu bodźców reagują na ból innych, w porównaniu do osób narcystystycznych czy psychopatycznych. Na koniec postaramy się odpowiedzieć na pytanie – czy można wytrenować empatię?
dr Kamila Jankowiak-Siuda – biolog molekularny, neuropsycholog. Wykładowca i badacz na Uniwersytecie SWPS. Dyrektor Instytutu Neuronauki Poznawczej i Behawioralnej Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS. W ramach swojej pracy naukowej szuka odpowiedzi na pytania: jakie są neurobiologiczne podstawy empatii i jakie czynniki wpływają na zmianę jej poziomu? Jest autorką kilkudziesięciu artykułów zarówno z zakresu biologii molekularnej, neuronauki społecznej, jak i psychologii, które opublikowała m.in. we „Frontiers in Behavioral Neuroscience”, „PLOS One” czy „Frontiers in Psychology”.
Wykład odbył się w ramach Dnia Mózgu 2019 na Uniwersytecie SWPS. Więcej o XIV edycji Dnia Mózgu w Warszawie:
https://www.swps.pl/strefa-psyche/wydarzenia/102-warszawa/19019-dzien-mozgu-2019#mozg%20w%20sieci%20empatii