Verfügbar nur im

Audioteka Club jetzt beitreten

14 Tage lang kostenlos testen

Co to jest neuroplastyczność i dlaczego jest taka ważna	 - prof. dr hab. Małgorzata Kossut

Co to jest neuroplastyczność i dlaczego jest taka ważna - prof. dr hab. Małgorzata Kossut

Sprecher
Dauer1 Stunden 1 Minuten
Verlag
FormatHörbuch Download

Diesen Titel findest du auch in folgenden Sammlungen:

Verfügbar nur im

Audioteka Club jetzt beitreten

14 Tage lang kostenlos testen

Beschreibung

Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: https://www.swps.pl/strefa-psyche - znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.
Okazuje się, że wydajność ludzkiego mózgu wcale nie jest stała. Wszystko dzięki temu, że jego ważną cechą jest plastyczność. Jak to się dzieje, że uszkodzony mózg może się naprawić? Co to jest neuroplastyczność? Na czym polega i jak jest wywoływana trwała zmiana w mózgu? Na te pytania odpowie prof. dr hab. Małgorzata Kossut z Uniwersytetu SWPS.
Wydarzenie objęte było patronatem Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS i wpisywało się w obchody XI Światowego Tygodnia Mózgu.
Wiemy z chemii, że plastyczność jest cechą na przykład metali – srebra czy złota. Ich kształt można znienić pod wpływem temperatury i nacisku. Plastyczność odróżniamy od elastyczności. Kiedy ściskamy gumową piłkę, zmienia ona kształt, lecz gdy przestaniemy to robić, wraca do wyjściowej wielkości: na tym właśnie polega zjawisko elastyczności.
Plastyczny jest też mózg. O jego tajnikach opowie ekspert w dziedzinie neuroplastyczności – prof. dr hab. Małgorzata Kossut. Podczas spotkania sprawdzimy, na czym polega neuroplastyczność, kiedy się pojawia i jak można na nią wpływać. Dowiemy się również, jak wpływa na proces uczenia się czy powstawania uzależnień. Odpowiemy również na pytania, czy uszkodzony mózg może się naprawić oraz na czym polega kompensacja i reorganizacja połączeń nerwowych.
Prof. dr hab. Małgorzata Kossut - zajmuje się neuronalnymi i molekularnymi mechanizmami uczenia się i pamięci oraz obrazowaniem plastyczności mózgu. Kieruje Pracownią Neuroplastyczności w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego. Zainicjowała stworzenie Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego. Jest członkiem zarządu Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Krzewienia Wiedzy o Mózgu DANA, członkiem rzeczywistym PAN i członkiem korespondentem PAU. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu neurobiologii.

Bewertungen und Rezensionen

Nur angemeldete Nutzer können Bewertungen abgeben. Jetzt anmelden

4.8

Durchschnitt von 5 Bewertungen